Almanya’da kömür madenine karşı direnen köylülere destek için on binlerce çevreciden dayanışma eylemi

0
101

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde “linyit köyü” olarak bilinen Lützerath’ta kömür madenine karşı yıllardır direnen köylülere destek için on binlerce çevreci dayanışma eylemi yaptı.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Lüzerath köyünde doğaya zarar veren linyit madeninin çıkarılmasını engelleme amacıyla köyü iki buçuk yıldır işgal eden çevreciler 11 Ocak’ta polis zoruyla köyden çıkarılmaya çalışılmışlardı. Köye gönderilen 1000 polis direnişçilere saldırmış, gözaltılar yapmış ve evleri yıkmaya başlamıştı. Yıkımları durdurmak için iki direnişçi yapının altına kazıdıkları tünele saklanmış, bunu ispat eden bir video yayınlamıştı. İki direnişçi yıkıma devam edilirse, polisin onların ölümünü göze almış olacağını ifade ederek, yıkımın devam etmesini engellemişti.

14 Ocak tarihinde Lüzerath Köyü’ne girişler eylem sebebiyle engellendiği için, komşu köy olan Keyenberg’de 35 bin kişi eylem düzenledi. “Tahliyeyi önleyin. İklim adaleti için” sloganıyla bir araya gelen çevreciler, doğal yaşamın bozulmasına ve karbondioksitin çevreye verdiği zarara dikkat çekerek, linyit madenleri için ormanların yok edildiğini dile getirdi ve enerji şirketlerini eleştirdi.

Eyleme katılan kitlenin bir kısmı Lüzerath’ın çevresine kurulan barikatları aşarak madenin çıkarılacağı alana girmeye çalışırken polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Lüzerath’a gazetecilerin girişinin engellenmesine rağmen internete sızan görüntülerle polisin cop ve biber gazıyla eylemcilere yaptığı sert müdahale ortaya çıktı.

“Lüzerath Kalacak” grubu bugün düzenlediği basın açıklamasında polis şiddetini kınayarak yüzden fazla kişinin yaralı olduğunu, birkaç kişinin de ağır yaralı olduğunu açıkladı.

Lüzerath Köyü’nde yaşananlar, Yeşiller Partisi’nin ikiyüzlülüğünü ve polisin kapitalist devletin sermayesini koruyan bir kurum olduğunu çok net bir şekilde göstermektedir.

(*) Kapak fotoğrafları: Tim Wagner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.