Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Lützerath köyü, enerji devine ve onların kuklası hükümete karşı direniyor

0
93

Eyalet hükümetinin kararıyla Almanya’nın enerji devi RWE’ye peşkeş çekilen Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Lützerath köyünde doğaya zarar veren linyit madeninin çıkarılması için 2020 yılından bu yana orman talan ediliyor, evler yıkılıyor ve köylüler göç etmeye zorlanıyor.

İki yıldır Lüzerath halkı ve çeşitli iklim odaklı çalışma yürüten örgütler enerji devlerine ve bu çevre talanını mümkün kılan hükümete karşı eylemlerini devam ettiriyor. İş makinalarını karşı ve ev yıkımlarını engellemek amacıyla direnişçiler evleri işgal etti, barikatlar kurdu, hendekler kazdı, kendilerini ağaçlara zincirledi.

Bütün tepkilere ve direnişe rağmen Almanya’nın sözde “çevreci” hükümeti RWE ile anlaşma yapıp, madene karşı direnen köyü polis şiddetiyle boşaltma kararı aldı. Bütün uyarılara ve tehditlere rağmen direnişçiler, “Yer altında bulunan maden yer altınındır, onu sonuna kadar koruyacağız” diyerek köyü terk etmeyeceklerini ifade ettiler. İnsanların köyü boşaltmaması üzerine köye 1000’den fazla polis gönderildi. Sabah saatlerinden itibaren direnişçilere saldırılar ve gözaltılar başlatıldı. Polislerin maden ocağına girmelerini engellemek için direnişçiler insan zinciri oluşturdu, bazı direnişçiler ise kendilerini maden ocağında bulunan dev iş makinalarına zincirledi.
Sosyal medyada paylaşılan video ve fotoğraflarda polisin direnişçileri işkenceler altında gözaltına aldığı ve barikatları yıktığı görüldü.

Direnişçilere destek vermek için sabah erken saatlerinde Lützerath’a giden Sol Parti Eşbaşkanı Janine Wissler, hükümetin kararına ve polis şiddetine sert tepki gösterdi. Wissler, “Bilimsel araştırmaları hiçe sayıp 2023 yılında hâlâ para için doğaya zarar verilerek maden çıkartılması saçma sapan bir durum” dedi. Wissler, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise, “RWE’nin palazlanması karşısında demokrasi ve iklimi korumak için barikatların arkasındayım” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.