Andersberg Festivali’ndeydik

0
228

Andersberg İsveç’in güneybatı yakasındaki Halmstad şehrinde göçmenlerin çok yoğun yaşadığı bir semttir. Anderberg, Halland bölgesinin en canlı bölgesidir. Geçtiğimiz Cumartesi günü bu bölgede gerçekleşen festivale katılım yüksekti. Partilerin ve derneklerin stand açtığı festivalde, İsveç’in ünlü iki sanatçısı Hasse Andersson ve Imenella de konser verdi. Hasse Andersson bölgenin tanınmış sanatçısıydı. Stockholm’dan gelen göçmen kökenli müzisyen Imenella ve grubu gençleri coşturarak çok daha büyük ilgi yarattı. Etkinliğin sonuna doğru bine yakın genç uzun süre Imenella ile coştu.

Biz de festivale Halland Dayanışma Hareketi Derneği (Föreningen Solidaritetsrörelsen i Halland) olarak katıldık. Halland bölgesinde aktif olan derneğimiz Halmstad’da kadına karşı şiddete, namus baskısına ve suçluluğa karşı mücadele amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Piknik, eğlence ve aşure gibi etkinlikler organize etti. Bisiklet kullanılmasını teşvik etme yolunda “Süslü kadınlar bisiklet turu” düzenledi; Savaş ve NATO karşıtı eylem ve etkinliklere katıldı. Aynı zamanda ayda bir şiir akşamlarına, her hafta tartışma etkinliklerine ve dayanışmacı dil öğrenme etkinliğine katıldı.

Dayanışma Hareketi Derneği’nin gönüllü çalışanları olarak festivalde stand kurduk ve derneğimize mali destek amacıyla kolektif şekilde hazırlanan ev yapımı yemekleri ve festival alanında yaptığımız yiyecekleri sattık. Dostlarımızın, arkadaşlarımızın dayanışması bizleri mutlu etti. Zaman zaman yağan yağmur neşemizi bozmadı. Standımız ilgi görürken, ziyaret edenlerle sohbetler ettik ve çalışmalar hakkında bilgi verdik ve öneriler aldık.

Yorgunluğa rağmen akşamleyin toplanıp çalışmanın değerlendirmesini yaptık. Türkiye’den ziyaretimize gelen Mehmet Hocamız da aramızdaydı. Kendisi de bize katkıda bulunarak moral verdi.

Halland Dayanışma Derneği gönüllü çalışanları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.