Ankara’da Denizler Anıldı

0
3434

ODAK / ANKARA
Darağacında Üç fidanı; DENİZ, YUSUF ve HÜSEYİN’i, 6 Mayıs’ta Karşıyaka Mezarlığı’nda toplanan binlerce insan özlem ve sevgiyle andı.

Denizlerin anması için Karşıyaka’ya sendika ve siyasal çevreler tarafından Ankara’nın birçok yerinden araçlar kaldırıldı. Karşıyaka Mezarlığı 2. kapıda buluşan kitleler, saat 12.30’da başlaması gereken anma töreni, gelişlerin devam etmesi nedeniyle gecikmeli başladı.

Gecikmeli başlayan anma töreninde; Denizlerin arkadaşı Mustafa Yalçıner ile Avukatları Halit Çelenk konuştu. Tüm kurumlar adına hazırlanan ortak açıklamayı ise Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu yaptı. Sümbüloğlu konuşmasında; “Bugün buradaki bu buluşmamız Denizlerle halklarımızın etle tırnak gibi bir birine kaynaştığının resmidir. Bu mezarların başında buluşmak sadece onlara duyduğumuz derin bağlılığı ve özlemi tanımlamak değildir, tek tek hepimiz için bugün Denizlerin başucunda olabilmek mücadelenin devamlılığı içinde kazandığımız en büyük onur nişanlarından biridir. Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin başucunda kenetlenmiş olmak, bu ülke sosyalistlerinin alacağı en büyük ders, ya da birbirine verebileceği en büyük mesajdır. ‘’ dedi

Konuşmaların ardından 68’liler Dayanışma Derneği ve Devrimci 78’liler Federasyonu pankartlarının arkasında yürüyüş korteji oluşturuldu. Korteje dahil olan örgütler; ODAK, DİSK, KESK, TMMOB, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, SBF Öğrencileri, Sakarya Bar Emekçileri, Halkevciler, Devrimci Gençlik, Liseli Genç Umut, ÖDP, Gençlik Muhalefeti, SDP, Dev – Lis, Sosyalist Parti, EMEP, EHP, Kaldıraç, TÜM İGD, Devrimci Hareket, Demokratik Haklar Platformu, Orhan Keskin Kültür Merkezi, Mücadele Birliği, Marksist Bakış, Yeni Demokrat Gençlik, Devrimci Proleter Gençlik, Sosyalist Gençlik Derneği ve TKP anmaya kendi pankartlarıyla katıldı. Yürüyüş sırasında sık sık “Mahir İbo Deniz, Sürüyor Sürecek Mücadelemiz”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Mahir, Hüseyin, Ulaş, Kurtuluşa Kadar Savaş” sloganları atıldı.

Kitleler Denizler’in mezarının önünden saygı yürüyüşü yaparak geçtiler. Deniz’in mezarının başında oturan avukat Halit Çelenk, anmaya katılan ve ilk kez kendisiyle tanışan gençlerin ilgi odağıydı. Geçen yıl Hatırla Sevgili dizisi oyuncularının katılımıyla magazinleştirilmeye çalışılan ancak devrimcilerin engeline takılan kimi gösteriler, bu yıl dizi filmin bitmesiyle böyle bir sahneyi de gündeme taşımadı. Anma etkinliği geçen yıla göre daha nitelikli ve coşkulu idi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.