Asgari Ücret 2.020 TL, Açlık Sınırı 2.009 TL!

0
1111

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), 2019 yılı Ocak ayı “Açlık-Yoksulluk Sınırı Raporu”nu açıkladı.

Türk-İş’in açıkladığı rapora göre, dört kişilik bir ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani “açlık sınırı” 2.009 TL oldu.

Buna göre bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir ayda 67.50 TL artış gösterdi. Özellikle yaş sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artışın bu gelişmeye neden olduğu bildiriliyor.

Yine dört kişilik bir ailenin “yoksulluk sınırı” yani giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise 6.542,88 TL olarak açıklandı.

Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın “ortalama yaşama maliyeti” ise aylık 2.452 TL olarak hesaplandı. Yani Türk-İş’in verilerine göre bir kişinin yaşaması için gerekli olan rakam, asgari ücretten 430 lira daha fazla.

Araştırmanın ayrıntılarında yer alan bilgilere göre, gıda fiyatlarındaki artış, yürütülen kampanyalar ve piyasaya yapılan müdahalelere rağmen devam ediyor. Çarşı-pazar ve marketlerdeki fiyat artışı tüm çabalara rağmen önlenemedi. Özellikle dar ve sabit gelirli kesimlerin harcamalarında büyük yer kaplayan kimi gıda ürünlerindeki bu fiyat artışı çalışanların geçim şartlarını olumsuz etkilemeye de devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.