Ataşehir Belediyesi Taşeron İşçileri’nden Açıklama

0
1891

Geçtiğimiz Pazartesi günü işten çıkartılan Ataşehir Belediye İşçileri, yaklaşık bir hafta önce belediye önünde direnişe başladı. Ataşehir Belediyesi ile yapılan görüşmeler sonucunda belirli konularda sözlü olarak anlaşma sağlansa da somut adımlar, Pazartesi gününden (9 Nisan) itibaren atılacak. Bu taleplerin gerçekleştirilmesi için işten çıkartılan işçiler, çözüm süreci tamamlanıncaya kadar oturma eylemine devam edeceklerini belirtip direniş ilgili bir metin hazırladı. Metnin bütününü aşağıda yayınlıyoruz:

“Ataşehir Belediyesi Taşeron İşçileri olarak Belediye ile yaptığımız görüşmelerinin sonucunu Kamuoyuna Saygı ile duyururuz.

Ataşehir Belediyesi Taşeron işçileri olarak kısa bir süre önce yüz binlerce işçi arkadaşımızı ilgilendiren zorbaca bir keyfiyeti içeren KHK dalgasının mağdurları olduk. “Taşeronda İşçiye Müjde Veriyoruz” sözleri aylardır sarf ediliyorken yıllardır çalıştığımız işimiz bir anda elimizden alınmak istendi. Çocuklarımızın ekmeği, aşı ve ailelerimizin geleceği siyasi çıkarlar için bir çırpıda kurban edildi. Suçlu ilan edildik, gerekçesini dahi açıklamadıkları kararlarla hayatımızı ömür boyu etkileyecek bir fişleme hukuksuzluğuna maruz kaldık.

“Evimizde Ekmek Bekleyenler Varken susmayacağız!” haklılığı ile başlattığımız mücadelemiz Kamuoyunda destek bularak taşeron işçilerin ortak duygusu ve tepkisi haline geldi. Dayanışmanın, birliğin ve beraberliğin umut verici ruhunu hissettiğimiz mücadelemizde yanımızda olan ve desteklerini sunmaya devam eden tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. “Birimiz Hepimiz, Hepimiz Birimiz İçindir” sorumluluğu ile, mücadele eden tüm emekçi arkadaşlarımız ile dayanışma içinde olacağımızı belirtmek isteriz.

Belediye Yönetimi ile karşılıklı gelişen iyi niyetli çabalar ile sorunlarımızın çözümü konusunda işçiler olarak şu konularda mutabık kaldık:

*Arşiv araştırması gerekçesi ile iş akdine son verilen 109 işçi arkadaşımız hiçbir hak kaybına maruz kalmadan aynı işine geri dönecektir

*Eski hükümlü , Kamu haklarından yasaklık vs gibi Adli Sicil Soruşturması gerekçesi ile işe girişi kabul edilmeyen işçilerin tespiti konusunda yanlışlıklar olduğu tarafımızca tespit edilmiştir. Buna ilişkin tüm yanlışlıkların düzeltilmesi şartı ile bir mutabakat sağlanacağı belirtilmiştir.

*Tüm bunlar sağlandıktan sonra buna rağmen yasal olarak işe dönüşü mümkün olmayan işçilerin Kıdem ve İhbar tazminatı alacakları ödeneceği sözü verilmiştir.

*Belediye Yetkililerinin, işe başlayan çalışanlarla ilgili işe dönüş sonrası herhangi keyfi bir uygulamaya, baskıya ve mobinge maruz kalmayacaklarına dair çalışanlara sözlü olarak güvence verilmesi kararlaştırılmıştır.

İşçiler olarak sorunlarımızın çözümüne kapı aralayan iyi niyetli girişimleri takdir etmekle birlikte, belediye tarafından çözülebilecek tüm taleplerimiz yerine getirilene kadar işlemlerimizin takibini sağlamak amacıyla Belediye binası önünde her günkü buluşmamızı sorunlarımızın çözümünü sağlayana kadar sürdüreceğimizi bildirmek isteriz.

İş, Ekmek, adalet!

Ataşehir Belediyesi Taşeron İşçileri”

Kaynak: Ataşehir Belediyesi İşçileri Direniyor Facebook sitesi

8 Nisan 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.