Avrupa Türk Gazeteciler Birliği’nden (ATGB) seminer

0
104

Haber: Mehmet Tanlı

Almanya’da kurulan ve tüm Avrupa’da üyeleri bulunan Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB), üyelerine ve sempatizanlarına  yönelik geçtiğimiz hafta sonu bir bilgi paylaşım ve eğitim semineri düzenledi. Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin Meschede kasabasında Hotel Hennedamm’da düzenlenen ve Almanya’nın en büyük ve saygın Vakfı Friedrich-Ebert-Stiftung’un (FES) destek verdiği seminere, ATGB Başkanı Recai Aksu konuşmacı olarak katıldı.

Moderasyonunu ATGB üyesi Mehmet Tanlı’nın yaptığı seminere ünlü karikatüristler Erdoğan Karayel (Stuttgart) ve İsmail Doğan’ın (Brüksel) yanısıra Berlin, Frankfurt ve Köln’den gazeteciler, sanatçılar da katıldılar.

Türkiye‘ den gelecek konuşmacılara Almanya vize vermedi

Seminere konuşmacı olarak davet edilen Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve iki refakatçisi ise Ankaradaki Alman Büyükelçiliği’ne seyahat vizesi için çok erkenden müracaat etmeleri, seminer programında oldukları ve programın yollanmasına rağmen katı Alman vize uygulamasına takıldılar. Bu haber ve Alman tarafının haksız, çirkin uygulaması seminere katılan, semineri organize eden ATGB’liler tarafından üzüntü ve öfkeyle karşılandı. 

ATGB Başkanı Recai Aksu, gazetecilerin katıldığı seminerde, Avrupa’da, Almanya’da Türkçe yazılan, konuşulan medyanın dünü bugünü, Almanya’daki Türkiyelilerin medya kullanımı, bir Alman-Fransız kültür kanalı olan ARTE gibi bir TV kanalının Alman-Türk versiyonu, Avrupa’daki Türkçe medyanın geleceği, Alman medyasında çalışan göçmenler ve Türkiye kökenliler, Türkiye’de bağımsız, muhalif medyanın maruz kaldığı inanılmaz baskılar, cezalar ve tutuklu gazeteciler ile ATGB’nin son faaliyetleri, aksiyonları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Yine ATGB üyesi gazeteci ve sağlıkçı Ali Sönmez (Berlin) deprem ve ilk yardım gibi çok aktüel bir konuda sunum yaparken, ATGB Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Evla Bostan da Türkiyeli ailelerin ve diğer göçmen ailelerin çocuklarının sosyal medyayı nasıl kullandıkları konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Akşamları ise sanatçı, Ozan Gani Cansever (Heval) seslendirdiği aralarında kendi bestesi de olan halk müziği eserleri ve okuduğu şiirlerle seminere renk kattı. 

Recai Aksu kitabını imzaladı

Meschede’deki seminerde Başkan Recai Aksu katılımcılara yazdığı son kitabı, “Laiklik yolunda Bir Ömür; Şahin Ulusoy” kitabını imzalayarak hediye etti. Gazetecilerin semineri, seminere katılan ünlü iki çizim ustası ve aynı zamanda ATGB yönetim kurulu üyeleri olan karikatürist Erdoğan Karayel ve İsmail Doğan günün ve seminerin anısına çizdikleri karikatürlerle son buldu. Seminer konuşmacılara yöneltilen sorular ve verilen detaylı yanıtlarla son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.