Avustralya’da aranan IŞİD’li: Türkiye’de yargılanmak istiyorum

0
1513

Avustralya’da aranan suçlular listesinde baş sırada yer alan ve geçtiğimiz sene Kilis’te yakalanan Işid’li terörist Neil Christopher Prakash, Türkiye’de yargılanmak istediğini söyledi. 6a73d1044252013645e02b82a6879499

Suriye’den 2016 yılında illegal yollar ile Türkiye’ye giriş yapan ve Avustralya’da en çok aranan suçlular listesinde ilk sırada olduğu bilinen Prakash, Kilis’te yakalanmış, Avustralya ise teröristin yakalanmasının ardından Türkiye’ye iade talebinde bulunmuştu.

İade davası Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Neil Christopher Prakash, duruşmasına kaldığı Gaziantep Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanarak ifade verdi. İfadesinde Işid tarafından kandırıldığını, örgütten ayrılarak Türkiye’ye kaçtığını ifade eden Prakash, iade edilmeme talebinde bulundu.

Prakash mahkemede “IŞİD’liler İslam devleti kurulacağını söyleyerek ikna ettiler. 2 yıl Musul, İdlib ve Minbiç’te savaştım. Kobani yakınında yaralandım. Örgütün İslam’dan başka amaçlarının olduğunu fark ettim. Bu nedenle örgütten ayrıldım. Türkiye’ye giriş yaparken yakalandım. Korktuğum için kendimi Kamboçyalı Piseth Doung diye tanıttım. IŞİD’e katıldığım için pişmanım. Türkiye’de yargılanmak istiyorum. Avustralya’ya iade edilmek istemiyorum. Bir ülkeye gönderilmem gerekiyorsa, Müslüman bir ülkeye gönderin” ifadelerinde bulundu.

Duruşma 26 Aralık’a ertelendi.

Kaynak: İleri Haber, Habertürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.