Aysen Furhoff Hakkında Açıklama

0
2322

1996halb01_960305op.jpg.smallAysen Furhoff hakkında itirafçı olarak polisle birlikte operasyonlara katılmış olduğu yolunda 05.03.1996 tarihli basın haberi olduğunu öğrendik (Özgür Politika, “İtirafçılar kol geziyor”, 05 Mart 1996). Kendisi daha önce dergimiz Odak’ta kısa süreli çalıştığı için açıklama yapmak gereğini duyduk.

Biz Aysen Furhoff’u Türkiye hükümeti ile başı belada diye tanımıştık. Bu sorun yüzünden Gürcistan’da tutuluyor iken İsveç’teki arkadaşlarımız 2016 yazından başlayarak onunla ilgilendi ve dayanışmada bulundu. Zaman içinde Aysen bizimle çalışmak istediğini ifade etti. Biz de onun Odak dergisinin web sitesi ile ilgilenmesini kabul ettik. Aysen giderek Odak İsveç grubumuza dahil oldu ve Eğitim ve Dayanışma Hareketi içinde bazı çalışmalarımızda yer aldı.

Kısa zaman sonra İsveç’teki arkadaşlar Aysen’le sorunlar yaşadıklarını bildirdiler. Bir süre sonra da onun bize bilerek zarar vermeye çalıştığı ve kendisiyle artık birlikte çalışamayacakları kanısına vararak Aysen’le ilişkilerini kestiler. Kolektifimiz de bu kararı onayladı ve Aysen ile ilişkimizi kestik. Kararımızı o dönem kamuoyuna ilan etmeyi ise gerek görmedik. Aysen’in sosyal medyada aleyhimize davrandığını gördüğümüz halde müdahale etmeden onu izlemekle yetindik.

Aysen hakkında, kızlık soyadı Aysen Alhan adıyla çıkan basın haberlerini ise daha sonra yani onunla ilişkilerimizi kestikten sonra öğrendik. Özgür Politika gazetesinin 05 Mart 1996 tarihli haberine göre Aysen, itirafçılığı seçmiş ve itirafçı olarak polisle birlikte devrimcilerin yakalanması ve öldürülmesi operasyonlarına katılmış.

Bu haberlerin doğruluk derecelerini bilmiyoruz. Aysen ile bir daha ilişki kurmayı istemediğimiz için kendisine sorma düşüncemiz de yoktur.

Aysen bize artık dağılmış olduğunu belirttiği Kıvılcım’cı bir gruptan geldiğini söylemişti. Geçmişte, o grupta yer almış olup da tek ilişki kurabildiğimiz insan, bize Aysen’i sadece ismen duymuş olduğunu söylemiş ve geçmişi hakkında herhangi bir olumsuz bilgi vermemişti. Aysen Stockholm’da uzun süredir yaşıyor olduğu halde Türkiyeli sol çevreler tarafından da tanınmıyordu. Yalnızca bazı insanlar, arkadaşlarımızın ona yardım toplama talebine katılmama sebepleri arasında, Aysen’i tanımadıklarını ve biraz garip bulduklarını söylüyorlardı.
Aysen’in bize çok ters gelen bazı davranışlarının sebebini kişilik temelli olarak görüyor onları eğitimle zaman içinde aşmayı planlıyorduk. Ancak çalışmada onunla sorunlarımız artınca bunu yapamayacağımıza karar verdik.

Bu konuda sol olarak kolektif bir eksikliğimize de işaret etmek istiyoruz. Aysen Furhoff hakkında dergimizde ve sosyal medyada dayanışma haberi yayınladığımız, onu dergimizin web sayfası sorumluluğuna getirildiğini açıkladığımız halde ne yazık ki Aysen’in geçmişi hakkında bize bilgi verebilen olmadı. Aysen’in Gürcistan’dan İsveç’e gelmesi haberini ve bizimle girdiği etkinlikleri de dergimizde yayınlamış olduğumuz halde yukarıda değindiğimiz gazete haberleri hakkında kimseden bir uyarı almadık. Bu durum sol içindeki önemli bir soruna, dayanışma ve iletişim eksikliğine, işaret etmektedir.
Sol hareketin bu eksikliği karşılayacak bir kuruma kavuşturulması gerekiyor.

Aysen hakkındaki olumsuz bilgileri ilk kez bir dostumuzdan öğrendik. Bizi, kendisi aramış ve Aysen ile ilişkimizin devam edip etmediğini sormuştu. Kestik, dedik. Zaten tahmin ediyordum, dedi ve Aysen’in cezaevinde yatarken pişmanlıktan yararlanmak teşebbüsünde bulunmuş birisi olduğunu söyledi. Söz konusu bilgilerden Stockholm’de kimsenin haberi olmadığını da ilave etti. Kendisi de zaten sonradan öğrenmiş.

Diğer olumsuz haberler ise daha sonra geldi.

Aysen Furhoff bizim bir daha ilişkide olmak istediğimiz bir insan değildir. Hakkındaki başka basın haberleri üzerine yorum yapmak istemiyoruz.

Saygılarımızla

09.05.2017

Eğitim ve Dayanışma Hareketi Avrupa Temsilciliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.