Barzani Tutuklanabilir

0
1768

erdogan-barzaniIrak mahkemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Referandum ve Yüksek Seçim Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardı. Karar hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Irak Başbakanı İbadi’nin, Barzani’nin tutuklanıp tutuklanmayacağı hakkında sorulan sorulara net bir yanıt vermemesi dikkat çekti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde gerçekleşen referandum hakkındaki soruşturmayı yürüten Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Rudaw Türkçe’de yer alan habere göre Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Hakim Abdulsetar Bayrakdar, “Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan bağımsızlık referandumuna öncülük eden Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkarmıştır” dedi.

“Barzani tutuklanacak mı?” sorusu yanıtsız kaldı 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, karara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mesut Barzani hakkında tutuklama emri olup olmadığı sorusuna net bir yanıt vermeyen İbadi, “Bu çerçevede kimi isimlerden söz ediliyor. Bu bakımdan yasal prosedürü bekliyoruz” dedi. İbadi, kimi Kürt yetkililerin Irak’a ait havaalanlarını kullanırken sorun yaşayabileceklerini de sözlerine ekledi.

25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunda yüzde 92’lik “Evet” sonucu çıktığı açıklanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.