*Başbakan ‘BinAli’ Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘İn Ali’ Derse İnecek ve Tüm Yetkilerini Kaybedecek!

0
1383

binaliBaşbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği önerisi için ilk açıklamayı yaptı: ”Bugün AK Parti Grubu olarak 316 milletvekili arkadaşımızın imzalarının olduğu anayasa değişiklik teklifini, arkadaşlarımız teslim ettiler. Tabii bu çalışmanın bu safhaya gelmesinde MHP’nin büyük katkısı var. Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Öncelikle Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli başta olmak üzere tüm emeği geçen AK Parti, MHP’den arkadaşlara teşekkür ediyorum. Titiz, yoğun bir çalışma sonucu; sınırlı diyebileceğimiz bu anayasa değişiklik teklifini hazırladık. Bundan sonra ne olacak? Bundan sonra iş Meclis’te. Artık koalisyonlar dönemi sona eriyor. Teklif 21 maddeden oluşuyor, 18’i esas madde. Meclis güçlendiriliyor, yetki karmaşası sona eriyor. Hepsinden daha önemlisi bu getirilen değişiklikle, artık koalisyonlar dönemine son verilmiş oluyor. Sürekli güçlü siyasi iktidar çıkaran, istikrarı da beraberinde getiren bir süreci başlatmış oluyoruz. Ülkemize, milletimize yapılacak bu değişikliğin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Anayasa değişikliği önerisinin bazı önerileri şöyle

Cumhurbaşkanı devletin başı olacak, yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda bulunacak. Cumhurbaşkanı ayrıca Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve üst düzey kamu görevlilerini atamaya yetkili olacak.

Cezai sorumluluğu olacak Cumhurbaşkanı’nın, Yüce Divan’a sevki için de kademe öngörülüyor. Cumhurbaşkanının parti üyeliği 2018’de, cezai sorumluluğu 2019’da başlayacak.

Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. En az yüz bin seçmen tarafından da Cumhurbaşkanlığı’na aday gösterilme imkanı getirilecek. Milletvekili sayısı 600’e çıkarılacak. Ara seçimler kaldırılacak, yedek milletvekilliği sistemi getirilecek.

Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri, yetkileri ve teşkilat yapıları Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenecek. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi 3 Kasım 2019’da yapılacak. TBMM veya Cumhurbaşkanı tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilebilecek. Bu kararın verilmesi halinde seçimler birlikte yapılacak; yasama ve yürütme seçimleri aynı gün gerçekleştirilecek.

Kanun teklif etme yetkisi milletvekilinde olacak. Ancak, Cumhurbaşkanı’na istisna olarak bütçe kanununu hazırlama, sunma yetkisi ve görevi verilecek. Bütçe, Meclisin onayıyla kabul edilebilecek. HSYK 12 üyeden oluşacak ve iki daire şeklinde çalışacak. Üyelerin yarısını TBMM, diğer yarısını Cumhurbaşkanı belirleyecek. HSYK seçimlerinde ilk 2 turda 5’te 3 çoğunluk aranacak. HSYK seçimleri son tura kalırsa kura yöntemi devreye girecek.

Yerel seçimler 2019 Mart’ta yapılacak. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi 3 Kasım 2019’da yapılacak.

Anayasa Mahkemesi üye sayısı 15’e düşüyor. Jandarma Genel Komutanı, Milli Güvenlik Kurulu’ndan (MGK) çıkarılıyor. Sıkıyönetim uygulaması anayasadan çıkarılacak. OHAL ilan etme yetkisi, Cumhurbaşkanı’na verilecek. OHAL ilanı kararları Meclisin onayına sunulacak. Disiplin mahkemeleri dışında, savaş hali hariç askeri mahkeme kurulamayacak. Ancak, savaş halinde asker kişilerin görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakılması için askeri mahkemeler kurulması öngörülebilecek.

Cumhurbaşkanı hakkında suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek. Üye tam sayısının beşte üçünün gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verebilecek, üye tam sayısının üçte ikisinin gizli oyuyla Yüce Divan’a sevk kararı alınabilecek.

10.12.2016

*Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olduğu sırada, kendisi için  kullanılan slogan idi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.