Belçika’da yeni tür grev yasağına karşı işçiler greve gitti

0
321

Belçika’da üç büyük işçi sendikaları Konfederasyonu’nun çağrısıyla, işçilerin sendikal haklarını ve grev haklarını kısıtlayan kararların geri çekilmesi için bir günlük greve giden binlerce işçi yürüyüş gerçekleştirdi.

Delhaize market zincirinde işçilerin kararına karşı yeni bir grev yasağı olarak da değerlendirilen mahkeme kararına karşı sokakları dolduran 20 bine yakın işçi, dün (22 Mayıs’ta) Brüksel’de metro ve diğer ulaşım araçlarının trafiğini gün boyu felç etti.

Belçika’da oldukça yaygın bulunan Delhaize market zinciri, şubelerini merkeze bağlı olmaktan çıkarıp franchising modeline geçirmek istiyor. Yeni açılacak şubelerin yanı sıra mevcut şubelerde de bu modele geçince işçilerin tamamı aracı şirketin işçilerine dönüşecek, sosyal ve ekonomik açıdan da ciddi hak kayıplarına uğrayacak.

Bu güvencesizlik dayatmasına karşı işçiler, sendikalarıyla birlikte grev kararı aldı. İşverenin karşı hamlesi ise grevi değilse de işyeri önündeki eylemi yasaklatmak için mahkemeye başvurmak oldu. Mahkeme de eylemi yasakladı.

ING ve Zara’da da alınan grev kararına karşı işyeri önü eylem yasağı gelince bu kararların Avrupa’da yeni bir grev yasağı türüne dönüşme ihtimali gündeme geldi.

Kaynak: Sendika.Org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.