Belediye işçileri kadrolu ve güvenceli çalışma hakkı için Kadıköy’de yapacakları oturma eylemine çağırıyor

0
151

Kamuda çalışan yüzbinlerce emekçi kadro vaadiyle yıllarca aldatıldılar. Yerel seçimde de güvenceli çalışma talepleri dikkate alınmayan kamu taşeron işçileri ve belediye işçileri işsizlik tehdidiyle karşılaşmadan, insanca yaşayabilecekleri haklar için yıllardır seslerini yükseltiyorlar.

Kadrolu ve güvenceli çalışma talebi belediye işçilerinin ve kamu taşeron işçilerinin yıllardır en önemli talebini oluşturuyor.

Belediye iş kolunda bulunan Genel-İş, Belediye-İş ve Hizmet-İş gibi sendikalar üyelerinin bu taleplerine sahip çıkmadıkları için işçilerin “kadro” ve “iş güvencesi” gibi önemli ve insani talepleri kamuda yaygın hale getirilen taşeronluk düzeninin kurbanı haline getirilmiş durumda.

İşçiler üyesi oldukları sendikalardan bu yönde bir çaba görmeyince hem yerel seçimlerden önce hem de yerel seçimler döneminde çeşitli illerde kendi olanaklarıyla eylemler gerçekleştirdiler.
Taşeronluk düzeninin son bulması için Adana’da, Ankara’da, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde seslerini yükseltmişlerdi. İşçiler mevcut sendikaların bu eylemleri zayıflatan ve sabote eden yaklaşımları olduğunu da belirtmişlerdi.

Taleplerinde ısrarcı olan mücadeleci işçiler İstanbul’da her salı saat 19.00’da Kadıköy İskele Meydanı’ında bir araya gelerek yarım saat oturma eylemi yapıyorlar.

Belediye işçileri yarın yapacakları oturma eylemine tüm duyarlı işçileri ve emek örgütlerini davet ederek utanç verici kölelik biçimine dönüşen kamuda taşeronluk düzeninin son bulması için seslerini güçlü şekilde yükseltecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.