Berkin’in Katili 11. Duruşmada da Tutuklanmadı!

0
1609

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle yaralanıp, 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın 11. duruşması Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme heyeti, Berkin Elvan’ın avukatlarının olay yerindeki keşif taleplerini sonunda kabul etti.

Duruşmada, tanık polislerin dinlendiği sırada anne Gülsüm Elvan “Yalan yalan konuşmaları neden dinleyeceğim.” diyerek salonu terk etti.

Tanık polislerden sonra Avukat Can Atalay’ın beyanlarına geçildi. Bu sırada üye kadın hakimin telefonuna bakarak gülmesi üzerine Atalay bu durumda savunma yapamayacağını söyledi. Üye hakim ve Atalay arasında yaşanan tartışmanın şiddetlenmesi üzerine mahkeme başkanı konuya müdahale etti. Can Atalay, “Sayın başkan ölümün olduğu bir dosyada üye hakimin telefonuna bakıp, gülerek beyan dinlemesi doğru değildir.” diyerek itirazda bulundu.

Avukat Atalay, süreç boyunca yargılananın Berkin’in katilleri değil de ailesi olduğunu vurgulayarak sözlerine devam etti. Gülsüm Elvan’ın kolunun kırılmasının konu olduğu soruşturmayı aktaran Atalay, “Tüm her şey ortada olmasına rağmen Gülsüm Elvan’ın kolunu kıran polis hakkında takipsizlik kararı verildi. Burada katiller değil, Elvan ailesi ve yakınları yargılanıyor.” diye konuştu.

Beyanlar sonrası mahkeme heyeti, avukatların olay yerinde keşif yapılması taleplerini kabul etti. Sanıkların tutuklanması yönündeki talebi ise, yaptığı görev itibari ile kaçma şüphesinin bulunmadığını belirterek reddetti. Duruşma 8 Mayıs’a ertelendi.

*Kaynak: Evrensel Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.