Blackwater ve diğer paramiliter örgütlerin işlediği suçları görmeyen Beyaz Saray Rusya’nın benzer örgütü Wagner’i ‘’suç örgütü’’ ilan etti

0
74

Beyaz Saray, ikiyüzlülüğünü bir kez daha gösterdi. Blackwater ve diğer paramiliter örgütlerin işlediği suçları görmeyen ABD, Ukrayna’da sivillere yönelik izlediği suçlarla sıkça gündeme gelen Wagner’i ‘merkezi güç’ olduğu gerekçesiyle suç örgütü ilan etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında, Yevgeny Prigozhin liderliğindeki Rus paralı askeri grubunu, ABD Hazine Bakanlığının “ciddi bir uluslararası suç örgütü” olarak tanıyacağını bildirdi. Kirby, Rusya Savunma Bakanlığı ile Wagner grubu arasında anlaşmazlıklar olduğunu öne sürerek, Wagner grubunun sahada merkezi bir güç haline geldiğini söyledi.

Wagner grubuna ve farklı kıtalardaki destekçilerine ek yaptırımlar uygulayacaklarını ifade eden Kirby, ayrıca, Kuzey Kore’nin geçen yıl Wagner grubuna Ukrayna’da kullanılmak üzere silah sevkıyatı yaptığını gösterdiğini iddia eden uydu fotoğraflarını paylaştı. Kirby, paylaştığı fotoğraflara göre, Kuzey Kore’den silah sevkıyatının trenlerle konteynerlere doldurularak Rusya’ya ulaştırıldığını öne sürdü.

“Kuzey Kore’yi Wagner’e yaptıkları bu teslimatları derhal durdurmaya çağırıyoruz” diyen Kirby, Wagner’e bu kapsamda daha fazla yaptırım uygulayacaklarını duyurdu. Kirby, yaptırımların kapsamını henüz açıklamayarak konuyu öncelikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) taşımayı tercih ettiklerini ifade etti.

ABD’li ÖRGÜTÜN KARANLIK GEÇMİŞİ

Wagner’i suç örgütü olarak tanıyacağını belirten Washington yönetimi, ABD Silahlı Kuvvetleri için çalışan paramiliter örgütlerin işlediği suçları ya görmüyor ya da delillerin ışığında başlayan yoğun baskıların ardından kabul ediyor.

ABD Silahlı Kuvvetleri’nin karanlık tarihinde büyük suçlar işleyen Blackwater ise en çok tanınan ve Wagner’e en çok benzeyen örgüt. 2001-2009 yılları arasında ABD Başkan Yardımcılığı görevi yürütmüş olan Dick Cheney’nin tasarladığı proje ile hayata geçirilen Blackwater, 1996 yılında “Amerikan Deniz Kuvvetleri Özel Birlikler” eski askerlerinden “Uluslararası Hristiyan Özgünlük Örgütü ”nün başkanı Erik Prince ve Al Clark tarafından kuruldu.

Her ne kadar özel güvenlik şirketi olarak gözükse de yaptığı eylemler, suikastlar ve sabotajlar ile birçok suça karışan örgüt, ilk yurt dışı eylemini 11Eylül saldırısının ardından dönemin devlet başkanı George W. Bush’un talimatı ile Irak ve Afganistan’da gerçekleştirdi. Örgüt 2004’te gerçekleştirilen Irak’ta Felluce operasyonunda 17 sivili katletti, Bağdat’ta 2007’de ise çocuk ve kadın dâhil 14 sivilin ölümüne yol açtı. 14 kişiyi kasten öldüren örgütün 4 eski çalışanı 2014’te ömür boyu cezaya çarptırıldı.

Özellikle Irak ve Afganistan’da kanlı operasyonlarla da ismi anılan Blackwater, ABD’nin Irak’ı işgali sırasında suikast girişimleri ve gerçekleştirdiği bombalı saldırılarla da tepki çekmişti.Ayrıca örgüte bağlı kimi isimler Afganistan’da birçok sivili kaçırıp fidye talebinde bulunmuştu. Bölgede sivillere yönelik gerçekleştirdiği işkencelerin ortaya çıkmasıyla büyük tepkiler toplayan şirket, daha sonra ismini Academi olarak değiştirdi.

Öte yandan Wagner’in sahibi Yevgeny Prigozhin, Beyaz Saray’a gönderdiği kısa mektupta, ABD’nin “Wagner’in hangi suçu işlediği” suçlamasına açıklık getirmesini istedi.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.