BM, İsrail’in Gazze’deki mülteci kampına saldırmasıyla ilgili açıklama yaptı: “Bu savaş suçu olabilir”

0
141
Foto: AP

Birleşmiş Milletler (BM) İsrail’in Gazze’deki Jabalia mülteci kampına saldırmasıyla ilgili açıklama yaparak, saldırının savaş suçu olabileceğini belirtti.

BM’den yapılan açıklamada, “İsrail’in Jabalia mülteci kampına yönelik hava saldırılarının neden olduğu yüksek sayıda sivil kayıp ve büyük ölçekli yıkım göz önüne alındığında, bu saldırıların savaş suçu teşkil edebilecek orantısız saldırılar olduğuna dair ciddi endişelerimizi ifade ediyoruz” dedi. BM’ye göre Gazze’nin en büyük kampı olan ve okullar ile sağlık merkezlerini de içeren yoğun nüfuslu bir bölgeden oluşan kampta en az 116.000 kişi yaşıyor. 

Diğer yandan Al Jazeera ve AFP haber ajansı, görgü tanıklarının ifadelerine ve bölgeden alınan video görüntülerine dayanarak, Salı günü Jabalia mülteci kampına düzenlenen saldırıda en az 50 kişinin öldüğünü aktardı.

Uluslararası örgütlerden kınamalar 

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü sosyal medya hesabı üzerinden  yayınladığı mesajla “anlamsız şiddetin son bölümü” sözlerini kullanarak saldırıyı kınadı. Aralarında Katar ve Ürdün’ün de bulunduğu çok sayıda ülke de saldırıya tepki gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.