Bravo ve Brv işçileri için uluslararası kampanya başlatıldı

0
1492
Foto: disktekstil.org
Foto: disktekstil.org

Türkiye’de Zara, Next ve Mango gibi uluslararası markalar için üretim yapan Bravo ve Brv şirketlerinde çalışan işçiler için uluslararası çapta bir kampanya başlatıldı. Temmuz 2016’da şirketlerin sahibinin bir gecede ortadan kaybolmasının ardından ortada kalan işçiler, bir yıldan fazladır haklı mücadelelerine devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, DİSK Tekstil tarafından başlatılan öncelikle change.org üzerinden bir imza kampanyası başlatıldı. Yine geçtiğimiz günlerde DİSK Tekstil Merter Şubesi’nden konuya dair bir basın açıklaması yapıldı. Açıklama şöyle:
“Sadece üyelerinin değil tüm tekstil işçilerinin haklarını savunmayı ilke edinen bir sendika olarak Bravo işçilerine elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Temiz Giysi Kampanyası ve Küresel Sanayi İşçileri Sendikası’nın desteği ile söz konusu markalarla görüşmeler yürüttük. 12 ay boyunca bu görüşmelerin olumlu sonuçlanması için elimizden gelen gayreti gösterdik. Ancak bir yılı aşan sürenin ardından geldiğimiz noktada markalar işçilerin toplam alacağının sadece çeyreğine denk gelen bir miktarı ödemeyi kabul etti. Yani markalar sorumluluklarını kabul etti, fakat yıllarca kendilerine üretim yapan işçilerine sadakayı layık gördü. Şimdi bu işçi arkadaşlarımızla birlikte bu markalara karşı kampanyaya başlıyoruz. Bravo işçileri yıllar boyunca Zara/Inditex, Next ve Mango için çalıştı, ter döktü. 140 arkadaşımız bu markaların o güzel giysilerini ellerinin emeği, gözlerimizin nuru ile ördü, dikti, ütüledi ve paketledi. Zara/Inditex, Next, ve Mango’yu işçilerinin alın terinin karşılığını, analarının ak sütü gibi helal olan haklarını vermeye çağırıyoruz. Sadaka değil emeğin, emekçinin hakkını istiyoruz!

Tüm tekstil işçilerini, dost kurumlarımızı ve duyarlı kamuoyunu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz.” dedi.

26 Eylül 2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.