Buradayız, Irkçılığa karşı bir aradayız!

0
921

Almanya’nın Hanau kentinde yaşanan ırkçı katliam Münster’de başta Odak Kültür Merkezi olmak üzere yabancı kurumlar tarafından protesto edildi.
Irkçılığın hedefinde olan insanlar olarak bir araya gelip hem saldırıyı protesto etmeyi hem de yabancı dernekler ve kişiler arasında bir koordinasyonu hedefleyen eylem için yoğun bir hazırlık yapıldı.
Sosyal medya eylemin duyurusu ve cağrısı icin yaygın olarak kullanılırken, aynı zamanda özellikle yabancılara ait işyerlerine afiş ve el ilanları bırakıldı. Yerel ve ulusal basına etkinliğin yapılacağı bildirildi. Yerel radyo gün boyu etkinliği duyurdu.
Cumartesi günü saat üçte etkinlik sunucu arkadaşın kitleyi selamlaması ve etkinliğin amacını anlatması ile başladı. Hanau’da ve daha önceki ırkçı saldırılarda ölenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Odak adına hazırlanan konuşma yapıldı.

Konuşmada özetle Almanya’da ırkçılığın artmasından endişe duyduğumuz ancak buna rağmen tüm olanaklarımızla ırkçılığa karşı mücadele edeceğimiz, bizlerin burada yabancı değil yerli olduğumuz vurgulandı ve başka bir dünya mümkün diyerek konuşma bitirildi.

Daha sonra sırasıyla Dr. Lütfü Yavuz (Münster Şehri Entegrasyon Meclisi Başkanı), Jahan Shakibapour (POL İran-Alman Kültür Köprüsü) Dr. Georgios Tsakalidis (AFAQ Derneği) Kenan Çiftçi (Kürt Demokratik Toplum Merkezi ) adına konuşmalar yaptılar. Münster Yahudi Toplumu etkinliğe bir mesaj yolladı ve bu mesaj da kitleye okundu.
Konuşma aralarında şiirler okundu. Etkinlik hep beraber Grup Yorum’la dayanışma amacı da gözetilerek “Hoşçakalın Dostlarım” şarkısının Türkçe ve Yunanca dillerinde söylenmesi ile bitirildi.

Münster Odak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.