Büyük Devrimci Liderin Ölümüne Dünya’dan Tepkiler

0
1431

TÜRKİYE

Dış İşleri Bakanlığı “Küba Devrimi’nin efsanevi lideri Fidel Castro’nun ölümü büyük üzüntü ile karşılanmıştır. Siyasi tarihe derin izler bırakan ve ülkesinde sağlıktan eğitime, sanattan bilime pek çok alanda köklü reformlar gerçekleştiren Fidel Castro, Küba’daki genç kuşaklara yol gösterecek değerleri ve idealleri miras bırakmıştır. Hayatını adadığı mücadele sadece Küba’da değil, tüm dünyada yankı bulmuş ve farklı siyasi kamplarda dahi saygınlık uyandırmıştır. Küresel adaletsizliğe karşı çıkmış, daha eşitlikçi ve dayanışmacı bir dünya kurulması için çalışmıştır. ‘’Başka türlü bir dünya mümkündür’’ sözleri de, hangi siyasi görüşten olursa olsun, bugün Latin Amerika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya, milyarlarca insanın ortak özlemini yansıtmaktadır. 1996 yılında Habitat toplantısı için İstanbul’a gelen Fidel Castro’ya halkımız tarafından gösterilen ilgi ve sevgi hala hatırlanmaktadır. Fidel Castro’nun ailesine ve dost Küba halkına taziyelerimizi sunuyoruz.” şeklinde bir taziye yayınladı.

ABD

img_0369Twitter hesabından “Fidel Castro öldü” yazan Amerikan Başkanı Trump, Fideleri için “zalim bir diktatör” ifadesini de kullandı.

Açıklamasında, “Bugün dünya, kendi halkına yaklaşık 60 yıl baskı uygulamış zalim bir diktatörün ölümüne şahit oldu. Küba, hâlen totaliter bir ada olarak kalırken, umudum bugün, harika Küba halkının, çok uzun süredir katlanılan zalimliklerden uzaklaşacağı ve sonunda ziyadesiyle hak ettiği özgürlüğü yaşayabileceği bir geleceğe doğru attığı adım olur.” dedi.
Castro’nun mirasının “idam mangaları, tasavvur edilemeyecek çileler, sefalet ve temel insan haklarının inkârı” olduğunu iddia etti.

Trump’ın yardımcısı Mike Pence de benzer bir mesaj yayınladı. Twitter hesabından “Tiran Castro öldü. Yeni umutlar doğuyor. Özgür ve Demokratik Küba için mazlum Küba halkının yanındayız” yazarak devrimcilere karşı düşmanlıklarını herzamanki gibi belirttiler.

Rusya

img_0364Vladimir Putin, Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun ölümü nedeniyle Küba halkı ve hükümetine taziye dileklerini iletti.
Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro vefat etti Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin Küba Devlet Başkanı Raul Castro’ya gönderdiği mektupta, “Küba Devrimi’nin lideri, ağabeyiniz Fidel Castro’nun ölümü nedeniyle size ve tüm Küba halkına en derin taziye dileklerimizi iletiyoruz. Bu olağanüstü devlet adamının adı haklı olarak modern dünya tarihinde bir dönemin simgesi olarak görülüyor” dedi. Putin, “O (Fidel Castro) ve dava arkadaşlarının inşa ettiği özgür ve bağımsız Küba uluslararası toplumun etkili bir üyesi haline geldi ve birçok ülke ve halklar için ilham kaynağı oldu” diye ekledi.

Venezuela

Devlet Başkanı Nicolas Maduro Raul Castro’yu arayarak taziyelerini iletti. Maduro aynı zamanda çok sayıda tweet paylaştı.

Hindistan

Başbakan Narendra Modi Twitter’dan paylaştı, “Fidel Castro 20’nci yüzyılın en simgesel kişiliklerinden biriydi. Hindistan iyi bir arkadaşını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor” dedi.

İspanya

Başbakan Mariano Rajoy da Twitter’dan, “Tarihi önemi olan bir figürü eski başkan Fidel Castro’nun ölümü nedeniyle Küba Hükümeti’ne taziyelerimi iletiyorum” dedi.

27. 11. 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.