ÇAYKUR, Günde 250 milyon bardak çay içilen Türkiye’de Varlık Fonu’na devredildiğinden beri 2 milyar TL zarar etti!

0
515

Türkiye Varlık Fonu’na devredilene kadar kar eden, 2017’de Varlık Fonu’na devredildiğinden beriyse 4 yılda 2 milyar 106 milyon TL zarar eden ÇAYKUR, zararının gerekçesini “dış güçlere” bağladı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın yaptığı habere göre ÇAYKUR, TBMM KİT Komisyonundan CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın, “Neden bu kadar kötü bir mali tablonuz var ve neden her yıl zarar ediyorsunuz?” sorusuna yazılı yanıt verdi. Yanıtta “dış etkiler” öne sürüldü.

Varlık Fonu’na devredildiğinden beri yılda ortalama 657 milyon TL zarar eden ÇAYKUR, bu zararının gerekçelerini şu şekilde açıkladı:

“Elbette ki hiçbir zaman neticesinin zarar olacağı öngörüsüyle planlama ve hedefler koymuyoruz ancak yıl içi uygulamalarımızda çok değişken ve dışarıdan etkilere açık gerçekleşmeler olabiliyor. Stratejik planlamalarımızda ve bilanço hedeflemelerimizde her zaman üretici, pazar ve tüketici etrafında konumlanması gereken dengenin sağlanmasına yönelik çaba ve gayret içerisindeyiz.

Teşekkülümüzün kamusal gücü ve sosyal sorumlulukları ve buna paralel beklentiler, bölgenin özel şartları, çayın ülkemiz için stratejik ürün olması gibi özel şartlar gereği zaman zaman gerçekleşmelerde sapmalar olabilmektedir. Bu şartlara rağmen kârlı bilançolar açıklamak için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.”

TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, günde en az 250 milyon bardak çay içilen Türkiye’de ÇAYKUR’un zarar ettirilmesinin inanılması güç büyük bir başarı (!) olduğunu yorumunda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.