Cenazesi Verilmeyen Gazeteci Erdemci’nin Durumu Meclis’e Taşındı

0
1207

Resulayn’a yönelik hava saldırısında yaşamını yitirdiği belirlenen gazeteci Vedat Erdemci’nin cenazesinin akıbeti yaklaşık 2 aydır bilinmiyor.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Erdemci’nin cenazesinin bulunması ve ailesine teslim edilmesi için bir girişimin olup olmadığını sordu.

HDP’li Meral Danış Beştaş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesi ile konuyu Meclis’e taşıdı.

Soru önergesinde Vedat Erdemci’nin cep telefonundan arandığı sırada telefonu Arapça konuşan birisinin açtığı ve telefonun sahibinin öldüğünü söylediği yönündeki bilgiyi de aktaran Danış Beştaş, cenazenin AKP destekli Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) elinde olduğuna dair şüphelerin olduğunu da hatırlatarak, “Vedat Erdemci’nin naaşı iddia edildiği üzere SMO’nun elinde midir?” diye sordu.

Cenazenin neden Türkiye’ye teslim edilmediğini de soran Danış Beştaş, “gömülme hakkına” dikkat çekti.

Erdemci’nin cenazesinin bulunması ve Türkiye’ye teslim edilmesi için ilgili bakanlıkların harekete geçip geçmediğini de soran Meral Danış Beştaş, “SMO Erdemci’nin naaşını ne yapmıştır?” dedi.

Ne Olmuştu?

11 Ekim’de Resulayn’a yapılan hava saldırısında yaşamını yitirdiği bilinen Gazeteci Vedat Erdemci’nin cenazesine ulaşılamamıştı.

Anne Remziye Erdemci, oğlunun yaşamını yitirdiğini televizyondan öğrenmiş, cenazesinin kendisine verilmesi talebi 57 gündür yanıtsız bırakılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.