Cengiz Holding bağış yaptı, vergi devletten!

0
1755

AKP iktidarı ile birlikte hızla büyüyen ve “Bu milletin a…ına koyacağız” diyerek vatan sevgisini ortaya koyan AKP’li işadamı Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding, koronavirüs salgınıyla mücadeleye destek olmak amacıyla 34 milyon lira bağışladığını duyurdu. Gelir Vergisi Kanunu’na göre ise, şirketlerin yardım kampanyaları için yaptığı bağışlar vergiden düşüyor.

Holding, bağışın vergiden düşürülmesinden söz etmeden yaptığı açıklamada, “Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan ‘Bizbize yeteriz Türkiyem’ Milli Dayanışma Kampanyası olmak üzere İstanbul Valiliği tarafından organize edilen ‘Vefa Kolileri’ için de üzerimize düşen görevi yerine getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz. Bu kapsamda yapılan yardımların miktarı 34 milyon TL’ye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Gelir Vergisi Kanunu’nda 2014 yılında yapılan değişiklikte, “Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan yardım kampanyalarına, makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdî bağışların tamamı gelir vergisi matrahından düşülür.” ifadesi yer almış, CHP ise Meclise kanun teklifinde bulunarak, şirketlerin yardım kampanyalarına yaptığı bağışların vergiden düşülmemesi gerektiğini istemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.