Cezaevinde Gördüğü İşkenceden Dolayı Hafıza Kaybı Yaşayan Tutuklu Hakkında Adalet Bakanı’na Soru Önergesi

0
1974

Şanlıurfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 27 yaşındaki Uğur Yeloğlu, koğuş arkadaşlarının verdiği bilgiye göre, gördüğü işkenceler ve aldığı hücre cezaları nedeniyle hafıza kaybı yaşıyor.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberde; 27 yaşındaki Uğur Yeloğlu, Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkında “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla yürütülen bir soruşturma kapsamında İstanbul’da çalışırken Ocak 2018’de tutuklanıp önce Mardin E Tipi Kapalı Hapishanesi’ne ardından da Şanlıurfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne naklediliyor. Cezaevinde maruz kaldığı işkenceden dolayı psikolojik sorunlar yaşayan Yeloğlu, kişisel ihtiyaçlarını dahi karşılamayacak hale geliyor.

Koğuş arkadaşları Uğur Yeloğlu’nun bir bebek gibi tek başına yemek dahi yiyemez hale geldiğini, her şeyi unuttuğunu ve denge bozukluğu yaşadığını belirtiyor; cezaevi yetkililerinin Yeloğlu’nun durumuyla ilgilenmediklerini ekliyorlar. Ayrıca durumu her geçen gün daha kötüye giden Yeloğlu’nun tam teşekküllü bir hastaneye yatırılması gerektiğini talep ediyorlar.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik ise Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebi ile şu soruları sordu:

– Uğur Yeloğlu’nun işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınız tarafından bu iddialara dair bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise soruşturma ne aşamadadır?

– Mardin E Tipi Kapalı Hapishanesi ve Şanlıurfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki işkence ve kötü muamele iddialarına dair ilgili kişi/kişiler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

– Uğur Yeloğlu’nun durumunun ağırlaşmasına ve tam teşekküllü bir hastanede tedavisine devam edilmesine dair yapılan başvuruya yanıt verilecek midir?

– Uğur Yeloğlu isimli hasta tutuklunun tek kişilik bir hücrede tutulmasının hukuki gerekçesi nedir?

– Hapishanelerdeki hasta hükümlü ve tutukluların sağlık haklarıyla ilgili bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapıyor?

– Bakanlığınız uzun tutukluluk süreleri ve adil yargılanma hakkıyla ilgili ne gibi önlemler almayı planlıyor? Bu önlemler nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.