Çok Sayıda Akademisyen Gözaltına Alındı

0
1039

Bu sabah yapılan ev baskınlarıyla Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın da aralarında olduğu çok sayıda akademisyen gözaltına alındı.

Operasyonun Anadolu Kültür AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında olduğu öğrenildi.

Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde oldukları gerekçesiyle Anadolu Kültür AŞ. çalışanlarına yönelik operasyonda, çok sayıda kişinin adı geçiyor. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit Ekmekçi, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Altınay ve danışmanlar gazeteci Çiğdem Mater ile Meltem Aslan’ın da gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtildi. Şimdiye kadar 13 kişinin gözaltına alındığı, 20 kişilik bir gözaltı listesinin olduğu belirtiliyor.

Bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan ve iddianamesi bile çıkmayan Kavala, Anadolu Kültür Derneği’nin kurucusu ve yöneticisiydi.

İstanbul Emniyet müdürlüğünün yaptığı açıklamada, soruşturmaya konu edilen suçlamalar ise şöyle:

“Gezi Parkı olaylarını derinleştirmek ve yaygınlaştırmak için Anadolu Kültür AŞ’ye ait DEPO isimli yerde toplantılar düzenledikleri, Sivil İtaatsizlik ve Şiddetsiz Eylem başlıkları altında Gezi Parkı olaylarının devamlılığını sağlamak için yurt dışından aktivizm eğiticileri, kolaylaştırıcılar ve profesyonel eylemciler getirttikleri (Duran Adam, Piyano Çalan Adam, Kırmızılı Kadın vs.), yeni medya oluşturma faaliyetleri içerisine girerek Gezi Parkı sürecinin devamı ve yaşanması muhtemel Gezi Parkı benzeri olayların kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasının amaçladıkları, Mehmet Osman Kavala’nın Avrupu’da birçok kurum ve şahısla görüşme yaparak Gezi Parkı Olaylarında gündeme gelen biber gazının Türkiye’ye ithalinin durdurularak yasaklanması için çalışmalar yaptıkları tespit edilmiştir.”

Sosyal medyada operasyona yönelik tepkiler de dile getirilmeye devam ediyor. Konuyla ilgili Gazeteci ve HDP Milletvekili Ahmet Şık, “ Mafya yine rehineye ihtiyaç duydu.” diyerek paylaşımda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.