Demirtaş: “Katillerin ve tecavüzcülerin sokağa salındığı bir dönemde tahliye talep etmiyorum.”

0
909

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yargılandığı bir davada mahkemede yaptığı savunmada, “Katillerin ve tecavüzcülerin sokağa salındığı bir dönemde ben tahliye talep etmiyorum.” dedi.

Mahkemeye SEGBİS’le (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) katılan Demirtaş, kendisine ve arkadaşlarına yapılan hukuksuzlukları anlatırken, “Bunları tarihe not düşmek için SEGBİS’e çıkmayı kabul ettim.” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, duruşmada yaptığı savunmada, “Benim hakkımda tutuklama kararını hakimler vermedi, hâkimler kaldırmayacaktır.” diyerek yargılamanın siyasi olduğunu savunarak şunları söyledi:

“Ben şu anda iktidarın açık talimatları ve yönlendirmeleri nedeniyle cezaevinde tutulan bir siyasi rehineyim. Benimle ve arkadaşlarımla ilgili yürütülen yargı adı altındaki faaliyetlerin hiçbiri hukuki ve kanuni değildir. Bize karşı siyaset eliyle ve yargı aracılığıyla aleni bir kumpas kurulmuştur. Bu tutuklama kararı da kumpasın bir devamıdır.

Bize bu kumpasları kuranların bağımsız yargı önünde hesap vereceğinden kuşku duymuyorum. Yürütme gücünün Anayasa’ya aykırı şekilde pervasızca kullanılması nedeniyle hakkımızda açılmış soruşturmalar birer kumpas belgesi olarak ileride yargı konusu olacaktır.”

SEGBİS’e çıkmayı neden kabul ettiğini de açıklayan Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben sadece bunları tarihe not düşmek için SEGBİS’e çıkmayı kabul ettim. Benim hakkımda tutuklama kararını hakimler vermedi, hâkimler kaldırmayacaktır. Ancak ben bu ülkede her zaman hukuka inanan hâkimlerin var olduğuna hem inandım, hem tanık oldum. Burada o günlerin yani hukukun üstünlüğünün hakim olacağı zamanları sabırla bekliyor ve mücadelemi sürdürüyorum. Hukukun ayaklar altına alındığı seçilmişlerin cezaevine atıldığı, katillerin ve tecavüzcülerin sokağa salındığı bir dönemde ben tahliye talep etmiyorum. Diyeceklerim bundan ibaret.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.