Deprem bölgesinde sel: Konteyner sulara kapıldı, ölü ve kayıplar var

0
81

Deprem sonrası büyük yıkım yaşanan bölgelerde şimdide de sağanak nedeniyle sel meydana geldi. Adıyaman ve Şanlıurfa’da meydana gelen selde 5 kişi yaşamını yitirdi, kayıplar olduğu açıklandı.

Hiçbir önlem ve araştırma yapılmadan kurulan çadır ve konteynerler hayatta kalan depremzedelerin de yaşamına mal oldu.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine koordinatör olarak atanan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, sağanak nedeniyle tüm bölgeyi etkileyen afette bir konteynerin suya kapıldığını ve 1 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek şunları söyledi:

“Destek ekiplerimizin ve araçlarımızın bir kısmı burada bir kısmı da yolu temizleyerek geliyor. Olayda 1 vatandaşımız vefat etti, 4 vatandaşımız kayıp. Ekiplerimiz arama çalışmalarını sürdürüyor. Diğer vatandaşlarımıza da ulaşmaya çalışıyoruz. En kısa zamanda inşallah vatandaşlarımıza ulaşmayı ümit ediyoruz. Gerçekten tüm bölgeyi derinden etkileyen bir afet. Vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla temin ettiği konteynerin sulara kapılması sonucu böyle bir olay oldu.”

Adıyaman kent merkezinden geçen Eğriçay’ın taşması sonucu Atatürk Bulvarı’nda trafikte aksamalar yaşandı, cadde ve sokaklarda su birikintileri oluşurken, su baskını riski yaşanan çadırlarda tahliye çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Şanlıurfa’da da dün akşam saatlerinde başlayan ve devam eden sağanak nedeniyle Balıklıgöl taştı, çok sayıda ev ve araç su altında kaldı. Kent merkezindeki köprülü Abide Kavşağı’nın altında araçlarıyla ilerlemeye çalışanlar ile itfaiye ekibinin de aralarında bulunduğu 6 kişinin sel sularına kapıldığı belirtidi. Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni su basarken kentte eğitimede 1 gün ara verildi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Şanlıurfa’nın son yılların en yoğun yağışını aldığını ifade ederek, sel felaketinde 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da, vatandaşlara zemin ve bodrum katlardaki konutların boşaltılması çağrısında bulunuldu.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşımla, Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisini su bastığını belirtti. Yoğun bakım servisinde çekilen videoyu paylaşan Aydınlık şu paylaşımı yaptı:

“Ne tarafa baksan dökülüyor, ne tarafa baksan skandallar çıkıyor, ne tarafa baksan öngörüsüzlükleri yüzünden vatandaş eziyet çekiyor! Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim Ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisi!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.