Dersim’de mutlak koruma alanına otel!

0
936

Dersim’de ‘mutlak koruma alanı’ olarak ilan edilen Halvori Gözeleri’nde otel yapılması için resmi süreç başlatıldı. Karara tepki gösteren Avukat Barış Yıldırım ise, “Halvori Gözeleri gibi ender bulunan bir tabiat sahasında otel inşa edilmesinin anlaşılır bir yanı yok” ifadelerinde bulundu.

Birgün’den Dilara Şimşek’in yaptığı habere göre, Dersim’de daha önce mutlak koruma alanı olarak ilan edilen Halvori Gözeleri mevkisine otel yapım sürecinin başlatıldığı duyuruldu.

Duruma tepki gösteren Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, “İnsan etkileşiminin olmaması gereken yerde böyle bir karar kabul edilemez. Otel inşa edilmesi hukuka, akla ve vicdana aykırıdır. Halvori Gözeleri, Millî Parkın temel kaynak değerlerinden biri. Gözelerde çok sayıda noktadan çıkan su kaynakları bulunuyor ve aynı zamanda kültürel ve inançsal bakımdan da kültürel miras alanı. Milli parklar arasında flora ve fauna çeşitililigi itibariyle Munzur Vadisi en güçü milli parktır. Yaban keçilerinin yaşam alanı. Oraya insanın girip çıkmaması gerekir, insan etkileşimine kapatılmalması gerekirken otel açılması demek çok sayıda aracın gelip gitmesi demek. Dünyanın hiçbir yerinde milli parklarda buna müsaade edilmez. Uluslararası sözleşmelere aykırı. Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yok. İnsanların atıkları derelere karışacak. Arıtma sisteminin olmadığı yerde lavabo inşaası yapılması bile doğru değil. Halvori Gözeleri gibi ender bulunan bir tabiat sahasında otel inşa edilmesinin anlaşılır bir yanı da yok. Derhal projeden vazgeçilmeli. Aksi durumda tüm hukuksal yollara başvuracağız.” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.