Devlet içindeki çete yapılanmalarla ilgili iddiaların araştırılmasın” önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

0
220

Hakların Demokratik Partisi (HDP), “Devlet içindeki çete yapılanmalarla ilgili iddiaların araştırılması” amacıyla TBMM Başkanlığı’na önerge verdi.

TBMM Genel Kurulu’nda önergenin gerekçesini HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, “Tüm toplumun büyük bir endişeyle izlediği çeteleşme, mafyalaşma, bunların devletle ilişkisi ve siyasi cinayetlerle ilgili iddiaların araştırılmasını istiyoruz. Doğal olarak da TBMM’nin bu konuda yapması gereken en temel işlerden bir tanesinin buna hızlıca el atması ve bu konuda doğrudan bir sorumluluk almasını beklemektir.” ifadelerini kullandı. 
Ayrıca Çepni şunları söyledi: “Tetiği çekenler göstermelik olarak ceza almıştır ama tetiği çektirenler, bunun arkasındaki şebekeler gizlenmiş ve bunlar doğrudan siyasetin merkezine yürümüşlerdir. Türkiye’de çeteleşme ve uyuşturucu trafiği artık çok çıplak bir biçimde yaşanıyor. Sokaklar uyuşturucu çetelerinin, mafyaların, mafya babalarının hesaplaşma yerine dönüşmüş durumdadır ve bu hesaplaşmalar içerisinde suçsuz insanlar yoldan geçerken, evinin balkonunda otururken hayatlarını kaybetmişlerdir. Sokaklar suç şebekelerinin hesaplaşma yerine dönüşmüştür. Uzun namlulu silahlarla çeteler birbiriyle hesaplaşmaya girişmişlerdir ve uluslararası uyuşturucu çetelerinin baronları, çete şefleri Türkiye’yi mekân edinmişlerdir, yurt edinmişlerdir.”

Konuşmaların ardından önerge AKP’li ve MHP’li milletvekillerin oylarıyla reddedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.