Direnen emekçiler İsveç Komünist Partisi’nin yayın organında haber oldu

0
394

Türkiye’de direnen ve direnişleri ile gündem olan emekçiler, dünya basınında da kendisine yer ediniyor.

İsveç Komünist Partisi’nin yayın organı Proletären, Türkiye’de hakları için direnen emekçileri haberleştirdi. “Esnek çalışma grevleri Türkiye’ye yayıldı” başlığı atılan haberde, grevlerin kurye sektörüne yayıldığı; direnen kurye işçilerinin düşük ücretlere, kötü koşullara ve diktatörce yönetilen şirketlere karşı örgütlendiği aktarıldı.

Sitede, Hepsiburada işçilerine paket başına 1 TL’lik zam yapıldığı, işçilerin buna karşılık direniş gerçekleştirdiği ve direnen emekçilerden 5’inin bu nedenle işten atıldığı yazıldı. Türkiye’de resmi enflasyonun dahi yüzde 36 olduğu bilgisi aktarıldı.

Hepsiburada’nın kurye şirketi olan HepsiJet işçilerinin greve gitmesinin öteki kurye çalışanlarını da cesaretlendirdiğini aktaran Proletären, Trendyol Express’teki direnişten de bilgi verdi.

Proletären, direnişin sürdüğü Yemeksepeti’ni ve Scotty işçilerini de yazdı. Ayrıca gazete, Yemeksepeti direnişçilerinin hak mücadelesi ile ilgili bir videoyu, “Düşük ücretleri protesto eden Yemeksepeti kuryelerinin konvoyundan videoyu izleyin” notuyla paylaştı.

Kaynak: Proletären

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.