Direnişe Hazırlanan Metal İşçilerine, Patronlardan Lokavt Kararı

0
859

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülen görüşmelerde; sendika tarafından istenen zam oranı patronlar tarafından kabul edilmeyince işçiler grev kararı almıştı. İşçilerin direniş kararına karşı patronların lokavt kararı aldığı açıklandı. 

MESS üyesi olan Türk Traktör, TOFAŞ, Borusan Mannesmann, Aygaz, Ford Otomotiv ve Otokar, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yaptıkları açıklamalarda, görüşmelerin halen devam ettiğini, lokavt uygulama tarihinin sonradan belirleneceği vurgulandı. 

Patronların açıklaması şöyle: “Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası’nın almış olduğu grev kararına karşı MESS tarafından lokavt kararı alındığı ve lokavt uygulanma tarihinin sonradan tespit edilmesine karar verildiği şirketimize bildirilmiştir.”

Ne Olmuştu?

İşçilerle patronlar arasında yapılan görüşmelerde, patronlar yüzde 8’lik zam teklif etmişti. Sendika bu oranı kabul etmeyerek, greve gitme kararı aldı. Ayrıca Pazar günü binlerce kişinin katıldığı bir eylem düzenlendi ve Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, eylemde yaptığı konuşmada taleplerinin karşılanmaması halinde 5 Şubat’ta greve gideceklerini ifade etmişti.

İşçileri temsil eden Türk Metal ve Özçelik-İş sendikası ilk altı ay için yüzde 26, Birleşik Metal-İş sendikası ise yüzde 34 ücret artışı talep ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.