Disk Emekli-Sen Samsun Şube Başkanı Arif Kutlu Emekliler Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı

0
102

Disk Emekli-Sen Samsun Şube Başkanı Arif Kutlu Emekliler Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. “Emekliler yılı ilan edilen 2024 yılında Emekliler Haftası’na açlık ve sefalet içinde giriyoruz” başlığı taşıyan açıklamanın tam metni şu şekilde:

“28 Haziran-4 Temmuz Emekliler Haftasında, açlık, yoksulluk, sefalet üçgenindeki emeklilerin için kutlayacak bir şey yok! 

Türkiye’de emekliler, yıllardır ne emekliler haftasını ne de emekliler gününü kutlayabiliyor.

Emeklilerin kendileri için ayrılan bu haftada, dahası “emeklilerin yılı” ilan edilen 2024 yılında, günlerimiz kutlamalarla değil yaşam mücadelesiyle geçiyor. 

Enflasyonun sebebini işçilerin ücretlerinde, emeklilerin aylıklarında arayanlar sermayeyi beslemeye devam ediyor. 

Bilim kar enflasyonu diyor; onlar emekli aylıkları. 

Bilim firmaların karları diyor; onlar asgari ücret-enflasyon sarmalı! Emekliler;açlık sınırının yarısındaki aylıklarımızla ne geçinebiliyor ne barınabiliyor ne de temel gıda maddelerine erişebiliyoruz diyor; onlar çalışmıyorlarsa yaşamasınlar!

Bizler buzdolabımızdan eksilterek faturaları denkleştirmeye; torunumuzun harçlığından keserek ilaç paramızı yetiştirmeye çalışırken “2-3 ay bedeli hep birlikte  ödeyeceğiz” diyorlar. 

Bedeli ödeyen on yıllardır işçiler oluyor, emekliler oluyor. 

Sefa sürenlerse bir kez daha servetlerini cebimizden aldıklarıyla katlayanlar oluyor. 

Bu ülkede, en düşük emekli aylığı, ancak Hazine yardımlarıyla on bin liraya tamamlanıyor.

Bu şartlarda, 4 milyona yakın emeklinin Temmuz ayında hiç zam almayacağı ya da resmi enflasyon oranından dahi düşük zamlı aylıklara mahkum edileceği yüksek enflasyonun bedelini hep birlikte ödeyeceğimizi söylemekten çekinmiyorlar! 

Yanlış ekonomi politikalarının, yanlı programların bedelini işçilere, emekçilere, emeklilere ödetenlerle barışmayacağız!

Bayramda sadakanızı, seçim süreçlerinde müjdelerinizi, emekliyi enflasyona ezdirmedik sözlerinizi kabul etmiyor; bu ülkenin emeklileri bir araya geldiğinde gideceğiniz o günlerin yakın olduğunu hatırlatıyoruz!

Emekliler olarak son sözü bizim söyleyeceğimizi gösterecek; insan onuruna yakışır bir emeklilik yaşamı için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bayramımızdan, soframızdan, torunlarımızın geleceğinden, yaşamımızdan çalanların, aklımızla alay edercesine emekliler haftasını kutlamalarını kabul etmeyeceğiz. 

Emekliler haftasını yaşam mücadelesi verdiğimiz bugünleri geride bıraktığımız; demokrasinin ve emeğin yarınlarında kutlayacağımıza olan inancımızla, bir kez daha haykırıyoruz:

YAŞASIN DİSK, 

YAŞASIN EMEKLİ-SEN, 

YAŞASIN EMEKLİLERİN ONURLU BİR YAŞAM MÜCADELESİ!

DİSK EMEKLİ-SEN 

Samsun Şubesi 28.06.2024”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.