Diyanet’ten Çocuklara Tecavüzü Caiz Kılan Anlayış

0
1561

67B791AA-41C4-4B0D-9701-EBD7C939858CDiyanet İşleri resmî internet sitesinde “bulûğ” tanımı yapıldı. Yapılan tanıma göre kızların 9 yaşında gebe kalabileceği belirtilirken erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabilecekleri açıklandı.

Diyanet’ten yapılan tanım şu şekilde:

“Sözlükte ‘ulaşmak, yetişmek, iş gayesine varmak gibi’ anlamlara gelen bulûğ, fıkıh terimi olarak, bir kimsenin çocukluk dönemini bitirip, ergenlik çağına ulaşması demektir. Bulûğ çağına ulaşan kimseye bâliğ denir. Ergenlik yaşı çocuğun vücut yapısına ve iklim şartlarına göre değişebilir. İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmalarıdır. Ancak erkek ve kızlar 15 yaşlarına ulaştıklarında, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir. Buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. Bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur.”

Ayrıca nikahı da açıklayan Diyanet, ergenlik çağına girmiş çocukların yanında velileri olmasa da nikahlanabileceklerini ifade etti.

Küçük yaştaki çocuklara tecavüz ve tacizi meşru hale getiren bu anlayış tepkiyle karşılandı.

3 Aralık 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.