Doğa Talanı Devam Ediyor!

  0
  1187

  Ülkenin kıyı ve kumsallarındaki yağma devam ediyor. Ayvalık’ın Altınova sahilinde maden çıkarma izni alarak, ÇED toplantısı yapacak olan Demsan adlı şirkete halk ve çevreciler tepki gösteriyor.

  Bölgenin en uzun kumsalı olan Altınova Kıyı Kumulunda maden arama faaliyetinin sahilin ekolojik yapısını bozacağını belirten belediye ve çevre dernekleri konuyla ilgili bir çağrı yayınladı. Çevreciler kamuoyundan duyarlılık ve destek talebinde bulundu.

  Çevrecilerin açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz:

  “Kamuoyuna duyuru;

  Balıkesir ili Ayvalık ilçesinde bulunan Madra çayının milyonlarca yılda getirdiği alüvyon ile deniz içinde oluşan ve koruma altında olan Altınova Kıyı Kumulunda bir maden şirketi deniz kumunu vakumlayıp ayrıştırmak yolu ile metalik maden aramak istiyor. Bu konuda ÇED süreci de başlamış durumda.

  İşte bu gelişme ile bizler; Altınova Kıyı Kumulunda deniz dibine bağlı yaşamı yok ederek ekolojik bir felakete yol açacak bu girişimi durdurmak için başta Ayvalık Belediyesi olmak üzere, Ayvalık Kent Konseyi, Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık Çevre Koruma Derneği, Ayvalık Atatürkçü Düşünce Derneği ve bu derneklere destek veren Türkiye’deki tüm STK’ler, konu ile ilgili akademisyenler, Altınova Sahil Siteleri Yönetim Kurulu Başkanları Platformu ve siz değerli halkımızla “DENİZDE MADEN ARAMAYA HAYIR” demek için 16 Ekim Saat:13.00’de Kazan sitesi Safa Motel’de yapılacak olan ÇED toplantısını kabul etmiyoruz, tüm gücümüzle karşı duruyoruz. SİZLERİ DE BEKLİYORUZ. “

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.