Donald Trump ve Tayyip Erdoğan

0
1662

trump tDonald Trump “Suriye önceliğimiz değil” diyerek seçildi ama Suriye’de Obama’dan daha saldırgan davranıyor. Trump Suriye’yi bombaladıktan sonra şimdi de kafaya Kuzey Kore’yi taktı. Donald Trump Esad’ı hedef alarak “O bir hayvan” diyor.

esadEsad’ın ülkesi batılıların ve Türkiye’nin kışkırtması ve desteğiyle yüzbinlerce katil tarafından işgal edilmiş. ABD ise Irak’ı, Libya’yı ve Suriye’yi mahvederek IŞİD’in doğmasına yol açmış. Esad hayvan kabul edilecek olsa Donald Trump ona saldıran aşağılık bir avcı durumundadır. Trump’ın Amerika’yı, Asya’yı ve Afrika’yı sömürgeleştiren ataları halklara aynı anlayışla hayvan muamelesi yapmıştı. “Esat’ın kimyasal silah kullandığından yüzde yüz eminiz” diyen Trump yeni saldırıların işaretini vermişken Rusya resmi televizyonu IŞİD’n kimyasal silah depolarından birinin bu kez de ABD ve müttefikleri tarafından vurulduğu ve patlamada yüzlerce insanın öldüğü haberini verdi (Milliyet 13 Nisan 2017, 14:03). Habere göre saldırı, Çarşamba günü Deyr ez Zor’un doğusundaki Hatila adlı köyde gerçekleşti.* Esat İdlib kentindeki kimyasal patlamada “Kimyasal silahımız yok, yanlışlıkla dincilerin kimyasal silah deposunu vurduk” diye açıklama yapmış olduğu halde Trump Suriye’yi bombalamıştı.

Bu durumda ABD’nin kendi kendisini vurması gerekmez mi?

ABD kaba güçle inisiyatif elde etmeye çalışıyor. Kuzey Kore’yi hedef seçmesinin sebebi budur. Kuzey Kore’yi ezerek otoritelerini artırma hesabı yapıyor. Başarılı olursa ardından sıra Küba’ya ve Venezuela’ya gelecek.

kuzey kore3Kuzey Kore kimsenin işine karışmayan bir ülkedir. Batılılar müttefikleri olan İsrail’e ve Suudi Arabistan’a bir şey demiyorlar. Ama sürekli Kuzey Kore’yi aşağılayan ve kötüleyen yayın yapıyorlar. Kuzey Kore’ye bir saldırının nükleer bir savaşa yol açması riski büyüktür. Japonya ve AB ülkeleri kendilerinden bekleneceği gibi Kuzey Kore’ye karşı saldırı hazırlığını destekliyorlar. Onlar Ortadoğu’nun işgalini de desteklemişlerdi. Çünkü aynı emperyalist kamp içinde yer alıyorlar. Diğer yanda ise Rusya-Çin kampı var. İran’ın birlikte davrandığı bu kampın dost güçler oldukları söylenemez ama onlar ABD ve müttefiklerinin saldırganlığını dengeleyen bir işlev görüyor.

erdogan 3Trump’ın gözü dönmüş saldırganlığı Erdoğan’ı çok andırıyor. Erdoğan da Suriye’yi yakıp yıkanların başında geliyor iken o da Esat’ı suçluyor. Mahkeme heyeti Atilla Taş ve Murat Aksu’nun aralarında bulunduğu sanıkları tahliye etti diye Adalet Bakanlığı ve HSYK tarafından görevden alınıyor ve sanıklar yeniden tutuklanıyorlar. (Artı Gerçek, 3 Nisan 2017, 17:54). ABD dünyayı mahvettiği halde “Barış ve huzur istiyorsanız bütün güç bende olsun” diyor. Erdoğan Türkiye’yi ve Ortadoğu’yu yıktı. Yolsuzluklar ayyuka çıktı. Şimdi referandum dayatmış ve “İstikrar istiyorsanız Türkiye’yi bana teslim edin” diyor.

*ABD askeri yetklileri haberi yalanlamışlar ama bu kez de yanlışlıkla YPG’yi vurup 18 insanı öldürdüklerini itiraf etmişler.

Odak Dergisi

13.04.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.