Dünya devinden işçilere peneptikon: Amazon Hollanda’daki Prison de Koepel hapishanesini ofis yaptı, işçiler eski hücrelerde çalışacak

0
115

Hollanda’nın Haarlem kentinde bulunan ve 1901’de inşa edilen eski bir hapishane Amazon’un yeni çalışma ofisi yapıldı.

Businessinsider’ın haberine göre dünya devi Amazon Web Services, Hollanda’nın Haarlem kentinde bulunan ve 1901 yılından 2016 yılına kadar faaliyet gösteren Prison de Koepel hapishanesini 2022 yılında çalışanlarına ofis alanı oluşturmak amacıyla faaliyete geçirdi. Amazon, hapishane binasının 3. katını kullanıyor.

Amazon’un yeni çalışma alanı, bir çalışanının burayı TikTok’ta yayınlaması ile gündem oluşturdu. Eski hapishanenin çalışanlara reva görüldüğü alanda işçilerin ofislerinin hapishane hücrelerine kurulduğu görülüyor. Hücrelerin girişinde bulunan numaraların üzerinde Amazon amblemleri yer alıyor.

Peneptikon tarzı gözetlenmeye uygun şekilde inşa edilmiş eski hapishane, 2016 yılında bir süreliğine Hollanda’ya gelen göçmenlerin konaklatıldığı alan olarak da kullanıldı.

Amazon, depo çalışanlarının ve teslimatçılarının uzun süreler boyunca çalıştırıldığı, gözetlemeye maruz bırakıldığı ve düşük ücretler verildiği çalışma koşulları ile biliniyor. Basında çıkan haberlerde işçilerin çalışma şartlarına uyum göstermesi için tuvaletlerini pet şişelere yaptığı şeklinde raporlamalar da mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.