DÜNYAYI KADINLAR ÖZGÜRLEŞTİRECEK

0
1072

8 Mart Dünya Emekçi Kadın Günü, emekçi kadınların kapitalist sömürüye karşı mücadelesinin ürünü olarak ortaya çıktı. Uluslararası sosyalist hareketin liderlerinden Clara Zetkin’in önerisiyle 8 Mart günü, Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edildi. 1910 tarihinde alınan karar kadın hareketinin gelişmesine büyük bir ivme sağladı.

Kadınların kapitalizme ve erkek egemen anlayışa karşı özgürlük mücadelesi, insanlığın özgürlük mücadelesinin en önemli dinamiklerinden birisidir. Burjuvazi kadın hareketinin kapitalist sisteme zarar vermemesi için onu bireycilik alanına kanalize etti ve kadının özgürleşmesini onun burjuvalaşmasına indirgedi. Bu durum kadın hareketinin dayanışmacı, toplumcu ve devrimci gücüne darbe vurdu. Gene de 8 Mart’ın özgürleştirici ruhu yaşıyor. Kadınlar dünyayı eşitlik, özgürlük ve dayanışmacılık yoluna sokmak için işçi hareketinde, toplum örgütlerinde ve sosyalist örgütlerde en ön saflarda mücadele ediyorlar.

AKP iktidarı ile birlikte ülkemizde kadın özgürlüklerinde çok önemli gerilemeler yaşandı. Öyle ki halk eskiyi arar duruma düştü. Baskıları en çok kadınlar hissediyor ve en büyük mücadele azmini kadınlar ortaya koyuyor.

Kadınlar insanlığın ve halkımızın karanlıktan aydınlığa çıkış mücadelesinin öncüsüdür.

Yaşasın 8 Mart!

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.