Endonezya’da yanardağ patladı, patlayan bu yanardağ başka yanardağları da harekete geçirdi

0
172

Endonezya’da Java Adası’nda bulunan Merapi Yanardağı patladı. Bu yanardağın ardından başka yanardağların da faaliyete geçtiği belirtildi.

Endonezya Jeolojik Afet Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi yöneticisi Agus Budi Santoso, Merapi’nin patlamasının ardından oluşan taş ve lav akıntısının yanardağın eteklerindeki 2 kilometrelik alana yayıldığını ifade etti. Santoso, can kaybına neden olmayan patlama sonucunda açığa çıkan sıcak kül ve gaz bulutunun, bazı kasabalarda gökyüzünü kapladığını ekledi.

Endonezya’nın Yanardağ Bilimi ve Jeolojik Afet Azaltma Merkezi’nden yapılan açıklamada ise bugün ayrıca Lewotobi Laki-Laki Yanardağı’nın 700 metre yüksekliğe kül püskürterek patladığı, bölgedeki 6 bin 500 kişinin sığınaklara akın ettiği belirtildi. Sumatra Adası’nın batısındaki Marapi’nin de bu ay üçüncü kez patladığı, lav püskürtmediği ancak bölgedeki 500 kişinin tahliye edildiği de kaydedildi.

Java Adası’nın doğusundaki Semeru Yanardağı’nın lav nehirlerine ve Halmahera Adası’ndaki Ibu Yanardağı’nın 1300 metre yüksekliğe kül püskürtmesine de işaret edilen açıklamada, yetkililer tahliyeleri başlatmaya çağrıldı. Endonezya’daki en aktif yanardağ Merapi’nin 10 kilometre çevresinde yaklaşık çeyrek milyon insan yaşıyor. Yetkililer yerel halka, yanardağ kraterinin en az 7 kilometre uzağında durmaları uyarısında bulundu.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.