Enişteden önce Rusya mı?

0
1716

1-1467661275

 


İran haber ajansı, darbeden saatler önce Rusya’nın darbe girişimi konusunda Türkiye’ye bilgi verdiğini iddia etti.


İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, Rusya’nın, Türkiye’deki darbe girişimi başlamadan birkaç saat önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı uyardığını ileri sürdü.


Sputnik Türkiye
‘de yer alan habere göre, Ankara’da bazı diplomatik kaynaklar, bir kısım Arap basınına bu konuda açıklama yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Türk istihbarat birimlerine bir askeri darbe hazırlığı ile ilgili bilgi verdiği iddia edildi.


Diplomatların açıklamalarına göre, bölgede bulunan Rus askerlerinin bazı askeri görüşmeler tespit ettiği ve şifrelerini çözdükleri konuşmalarda, ordunun Ankara’da yönetime karşı darbe hazırlığı hakkında konuştuklarını tespit ettikleri öne sürüldü.

ERDOĞAN’I TUTUKLAYIN YA DA ÖLDÜRÜN” EMRİ


Görüşmeler sırasında Erdoğan’ın Marmaris’te bulunduğu otelde tutuklanması ya da öldürülmesi için askeri helikopterler gönderme emri verildiği belirtildi.

Diplomatlar, Rusya’nın bu sinyalleri nasıl tespit ettiklerini söylemeyeceklerini, ancak Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’deki Hmeymim hava üssünde bu sinyalleri yakalayacak sistemlerin olduğunu bildiklerini söylediler.

Haberde Ankara’daki üst düzey yetkililer ve ordudan bazı isimlerin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından darbeden beş saat kadar önce bilgilendirildiklerini doğruladıkları da belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.