Erdoğan: İstanbul’u Konstantinopol olarak görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var

0
1369

AKP’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından dün düzenlenen İstanbul’un fethinin 566. yıldönümü programına katıldı.

“Yenikapı’da Enderun Teravihi” ismiyle düzenlenen programda kılınan namazın aradından konuşma yapan Erdoğan, 23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine değindi.

Erdoğan yaptığı konuşmada, “Kardeşlerim ülkemizde hatırlayın ‘Zulüm 1453’te başladı’ diyenler var. Hatırlıyorsunuz değil mi o günleri? Ama bu akşam burada zulüm değil fethin 566’ncı yıl dönümünü kutluyoruz. Bu kinde evvel Allah onlara karşı, o küçük idraklere karşı, idrakin büyüğünü ortaya koyduk” dedi.

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine değinen Erdoğan konuşmasına “Fakat benim sizden istirhamım var. Burası İstanbul, burası Konstantinopol değil, burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var. 22 gün sonra burasının nereden nereye geldiğini ortaya tam manasıyla koymak için gece demeden gündüz demeden, tüm kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Onlara bu gerçeği anlatmamız lazım.” şeklinde devam etti.

Erdoğan’ın yaptığı konuşma sosyal medyada oldukça tepki çekerken İsveç Lund Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Emrah Gülsunar ise Twitter’da “Konstantinopol” isminin İstanbul 1453’te Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçtikten sonra da kullanılmaya devam ettiğini, ancak 1923’ten sonra İstanbul isminde ısrar edildiğini yazdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.