Erdoğan ve Diyanet, ülkede insanlar açlıktan intihar ederken Cibuti’ye milyarlarca liralık cami yaptırdı

0
1543

Yaptığı harcamalar ile sürekli tartışma konusu olan Türkiye Diyanet Vakfı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ülkesi Cibuti’ye ziyareti sonrasında ‘2’nci Abdülhamit Han Cami ve Külliyesi’ yaptırmaya başlamıştı. 2015 yılında yapılmaya başlanan ve milyarlarca lira harcandığı kaydedilen cami, bu ay sonu açılış yapacak.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015’teki Cibuti ziyareti ardından Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), ülkede aynı anda 6 bin kişinin ibadet edebileceği bir cami ve külliye yaptırdı.

Erdoğan’ın ziyareti sırasında ülkenin Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulle’nin, “Ülkesinde Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bir cami görme ve semalarında İstanbul usulü ezanı duymak” istediğini söylemesi üzerine inşa edildiği söylenen caminin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da bulunduğu Salines Ouest semtinde deniz doldurularak 13 bin metrekare alana yapıldığı bildirildi.

Caminin bu ay sonu yapılması planlanan resmi açılış törenine, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un da katılacağı duyuruldu.

2018’DE 1.2 MİLYAR LİRA HARCANMIŞ

Gelirleri sürekli arttırılan ve 2018 yılında 1,2 milyar TL’lik harcama yapıldığı açıklanan Diyanet Vakfı’nın Cibuti Abdülhamit Han Cami inşası için malzemelerin büyük kısmının da Türkiye’den gönderildiği öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.