Erdoğan’dan Almanya’ya günü birlik ziyaret

0
97

Erdoğan yaklaşık dört yıl sonra Almanya’ya yaptığı ilk ziyaret için Berlin’e gitti. Birkaç saatlik kısa ziyareti sırasında ilk olarak Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından kabul edildi. Daha sonra Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile akşam yemeğinde bir araya gelmesi planlanıyor.

Basında yer alan haberlere göre gündemin ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki göç anlaşması ve Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğinin yanı sıra Gazze’deki savaş da olacak. Ayrıca Scholz ve Erdoğan’ın Eurofighter savaş uçaklarının alımıyla ilgili de görüşecekleri öngörülüyor. Perşembe günü Türkiye Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye’nin Airbus tarafından üretilen 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı satın almak istediğini belirtmişti. Güler’in yaptığı açıklamaya göre, İspanya ve İngiltere satın alma konusunda anlaşmaya varmış durumda. Ancak Eurofighter’ın bazı parçaları Almanya’da üretildiği için Almanya’nın onayı olmadan Türkiye’ye ihracatı mümkün değil.

Erdoğan’ın İsrail Filistin savaşının başlamasından bu yana sarf ettiği sözler nedeniyle yapılacak ziyaret Almanya’da büyük tartışmalara yol açmıştı. Erdoğan’ın İsrail’i Gazze Şeridi’nde soykırım yapmakla ve faşizmle suçlaması ve Hamas’ı “kurtuluş örgütü” olarak tanımlaması Scholz tarafından “saçma” olarak nitelendirilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.