Eskişehir Baro Başkanı Elini Sıkmayan Avukata Kürsüde Söz Vermedi!

0
1612

5AA83C85-4A9B-43AE-B3EB-A443EB2408C1Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin, ruhsat töreninde elini sıkmayan Kadın avukat Pınar Çelik Arpacı’nın kürsüden konuşmasını engelleyerek “Baro başkanının elini sıkmayana burada söz yok” dedi. Duruma salonda bulunan bazı avukatlar alkışlayarak Baro Başkanı’nı protesto etti.

Sendika.org haber sitesinin telefonla görüştüğü avukat Pınar Çelik Arpacı şunları söyledi: “ Baro Başkanı’nın bu saldırısı sadece şahsıma yönelik değildi. Bu, son zamanlarda Eskişehir Barosu’nda insan hakları ve kadın haklarını savunan avukatlara yapılan baskı ve soruşturmaların ardından gelmesi nedeniyle benim şahsımda birçok avukata karşı yapılmıştır. Aynı Baro Başkanı geçtiğimiz 8 Mart’ta bir kadın avukatı kürsüden iterek şiddet uygulayan Mersin Barosu Başkanı’nı istifaya davet etmişti. Bugün ben de Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin’i tutarlı olmaya davet ediyor ve onu istifaya çağırıyorum.”

Arpacı, Baro Başkanı’nın neden elini sıkmadığını ise şöyle açıkladı: “Bilindiği gibi Eskişehir Barosu Yönetim Kurulu tarafından İnsan Hakları Komisyonu’ndaki görevime bir daha aynı komisyonda görev almamak üzere son verilmişti. Bu olaya dair Eskişehir Barosuna karşı açmış olduğum davada vekilliğimi yürüten meslektaşıma baro tarafından disiplin soruşturması açılmıştır. Yaşanan ve baro gelenekleriyle uyuşmayan bu haksızlıklar karşısında Baro Başkanı Av. Rıza Öztekin’in elini sıkmak istememem, hukuksuz uygulamaları temsil eden bir kimseye en hafifinden böylesi bir tepki göstermem anlaşılacaktır.
Yaşanan bu olay sonrasında her türlü hukuki yola başvuracağımı hukuk camiasının bilgisine sunarım.”

3 Kasım 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.