Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta Inc., Ukrayna’daki Azov Alayı’nı “tehlikeli örgüt” statüsünde görmediklerini belirtti

0
158

The Kyıv Independent’ın haberine göre Facebook ve Instagram isimli sosyal medya kuruluşlarının sahibi Meta Inc. isimli şirket, 19 Ocak’ta yaptığı açıklamada, neo Nazi Azov Alayı’nı “tehlikeli örgüt” statüsünde görmediklerinin açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre neo Naziler bu kriterleri karşılamıyor.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi ABD’li teknoloji şirketi Meta’nın sözcüsü, Kyiv Independent’a e-postayla yaptığı açıklamada Azov Alayı’na mensup insanların kendi sosyal medya kuruluşlarında hesap açabileceğini, paylaştıkları içerikleri engellemeyeceklerini belirtti.

Habere göre Ukrayna, Meta ile bu konuda uzun süredir bir görüşme halindeydi. Meta sözcüsü, Azov’un “tehlikeli örgüt kriterlerini taşımadığını” belirtti ancak Azov tarafından yapılan paylaşımların Topluluk Standartları’na uyması gerektiğini de ekledi.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov karara ilişkin, “Mariupol kahramanlarının başarısı daha kolay öğrenilecektir” açıklamasında bulundu.

Alman Counter Extremism Project’in (Aşırılıkla Mücadele Projesi) danışmanlarından Alexander Ritzmann ise Euronews’e verdi röportajda, Azov Alayı ile Azov Hareketi arasında ayrım yaptıklarını, Azov Hareketi’nin AB ülkelerindeki bir çok aşırı sağcı gruplarla ilişkide olduğunu ancak Azov Alayı’nın “Rus işgalcilere karşı savaşan bambaşka bir örgüt” olduğunu belirtti. Ritzmann, Azov Alayı’nın Ukrayna güçlerine entegre olduğunu ve onların denetiminde çalıştığını da ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.