Faili Meçhul Cinayetler İlgili Veri Tabanı Hazırlandı

0
1627

IMG_0419Öldürülen Diyarbakır Barosu Tahir Elçi tarafından başlatılan, JİTEM’in aktif olduğu faili meçhul cinayetler veri tabanı çalışması tamamlandı. 1988 ila 2002 yılları arasında incelenen 1.352 faili meçhul cinayet dosyasında sadece 2 kişinin ceza aldığı, bunların da cezaevine girmediği belirtiliyor.

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen “Daha adil bir gelecek için; cezasızlıkla mücadelede avukatın rolünün güçlendirilmesi ve mağdurun bilgilendirilmesi” isimli projenin aktif çalışanı Avukat Sidar Avşar projenin amacını ve cinayetlerle ilgili elde ettikleri bilgileri paylaştı. Avşar, projeyi hazırlayan Tahir Elçi’nin de faili meçhul cinayete kurban gittiğini belirtti.

Sidar Avşar ellerindeki faili meçhul cinayet dosyalarından sadece iki kinin ceza aldığını söyleyerek şunları ekledi: “Bunlardan biri uzman çavuş, diğeri ise köy korucusu. Ancak şu anda ikisi de cezaevinde değil. Bu iki sanık bir süre cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılmışlar. Diyarbakır merkezde 10 Nisan 1994 tarihinde Mehmet Şerif Avşar korucu ve askerler tarafından bir araca bindirilerek götürüldü. Daha Avşar’ın cenazesi yol kenarında bulunuyor. Açılan dava yıllarca sürüyor. Fail tutuksuz yargılanıyor. Fail olan uzman çavuş Gültekin Sütçü 30 yıl hapis cezası aldı. Bu kişinin şu anda yurt dışında kaçak olduğunu düşünüyoruz. Onun dışında bu tür davalarda yargılanıp beraat edenler var. JİTEM davasında yargılanan Cemal Temizöz ile başka bir davada yargılanan Murat Yanık gibi.”

Ayrıca Avşar Türkiye’de 17 bin faili cinayet işlendiğini belirterek “Yaptığımız çalışma sonucunda ulaştığımız veriler bu sayının bu kadar yüksek olmadığını gösteriyor. Çünkü o dönemde bir kişi hakkında birden çok başvuru yapılmış. Örneğin kişi hakkında 5 tane başvuru yapıldığını gördük. Tam olarak gerçek bir sayı vermem de mümkün değil. Ancak biz ulaşabildiğimiz kadarıyla bin 352 faili meçhul dosyasına ulaştık. Ancak biz gerçek rakamın bizim ulaştığımız 1352 sayısının 4-5 katı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

16 Temmuz 2017
Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.