Faşist tehditler boyun eğdiremiyor

0
1187

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Tele1 Genel Yayın Yönetmeni ve yazar Merdan Yanardağ’ı “Akıllı ol” diye tehdit etti. Tehdit MHP’nin muhalefete karşı sokak saldırılarının arttığı dönemde geldi. Merdan Yanardağ, AKP’nin koltuk değneği MHP için “Soğuk Savaş Milliyetçisi” tanımını kullanıyor.

Bilindiği gibi MHP 1969 yılında sosyalist harekete karşı kurulmuştu. Sosyalist hareketin anti-emperyalist yurtseverliğin öncülüğünü yaparak yükseldiği dönemde milliyetçilik bugünkü yurtsever anlamına yakın anlamda kullanılıyordu. Yurtseverlik bayrağını yükselten sosyalist hareket bu tutumu sayesinde gençlikte ve halkın geniş kesimlerinde büyük sempati, heyecan ve güven yaratıyordu. MHP’nin kendisine “milliyetçi” ismini almasının sebebi, ülkemizi egemenliği altında tutan ABD emperyalizmine hizmet etmesini gizlemek ve yurtsever güçleri vatan haini göstermekti.

Bugün Latin Amerika’da, MHP ile aynı modeldeki, vatan haini kontra partiler de kendilerini vatansever ve milliyetçi gösteriyorlar. Latin Amerika solu anti-emperyalist yurtseverlik ve farklılıklara saygı temelinde birlik halinde davranıyor olduğu için sahte vatanseverlik orada sökmüyor. Ne yazık ki bir kısım Türkiye solu anti-emperyalist yurtseverlik bayrağını atıp halkı Kenan Evrenlere ve Bahçelilere teslim etmek hatasına düşmektedir.

Merdan Yanardağ MHP’nin 1970’li yıllardaki devlet destekli saldırılarına karşı aktif mücadele veren devrimci gençlerden biriydi. O, anti-emperyalist ve anti-faşist yurtsever tutumunu bugün de sürdürmeye devam ediyor olduğu için tehditlerin hedefindedir. Tele1 faşist baskılara karşı demokratik muhalefetin medyadaki en etkili kalelerinden biridir.

Yanardağ’ın tehdide karşı yaptığı Twitter açıklamasını yayınlıyoruz: https://twitter.com/merdanyanardag/status/1467764624720285702?s=20

Faşizme karşı omuz omuza!

Odak Dergisi – 7 Aralık 2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.