Fransa Macron’un mezarda emeklilik “reformu”na karşı sokaklara çıkıyor

0
54

Fransız hükümetinin “emeklilik reformu” olarak lanse ettiği ancak kamuoyunda “mezarda emeklilik düzenlemesi” olarak adlandırılan düzenlemeye karşı Fransız emekçiler sokaklara çıkıyor.

Başkent Paris’te göstericiler yerel saat ile 14.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanacak. Fransa genelinde 10 bin polis ve jandarma gösteriler ve grev kapsamında görevlendirildi.

Eğitim sendikası Snuipp-FSU greve ilköğretim öğretmenlerinin yüzde 70’inin katılım sağlamasını beklediğini açıklamıştı.

Europe 1 isimli radyonun aktardığı bilgilere göre, 550 bin ile 750 bin arasında insanın sokağa inmesi öngörülüyor. Gösteriler sırasında Macron, 11 bakan ile birlikte İspanya’da olacak.

Başkent Paris ve çevresinde toplu taşımadan sorumlu kurum RATP ve ulusal demir yolu şirketi SNCF çalışanlarının greve gitmesiyle ülke genelinde toplu taşımada gün içinde ciddi aksamalar bekleniyor.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e çıkarılacağı bildirilmiş ve 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl boyunca prim ödeme şartı olacağı kaydedilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.