FRANSA’DA MÜCADELE SERTLEŞİYOR

0
951

Başka ülkelerdeki burjuva iktidarlar Fransa’daki Sarı Yelekliler’in eyleminin kendi ülkesine yayılmasını önlemeye çalışırken Fransız burjuva iktidarı halkın muhalefetini engellemek için baskı yasaları hazırlıyor. Hükümet bu amaçla bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarıya göre maske takan eylemcilere 1 yıl hapis ve 15 bin avro para cezası öngörülürken valiliklerin yasakladığı gösterilere katılanlara ve şiddet kullananlara karşı 6 ay hapis ve 7.500 avro para cezası öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron akaryakıta ek vergiler yoluyla zam yapınca Fransa tarihinin en önemli direnişlerinden birisi gelişti. Sarı Yelekliler 17 Kasım 2018 tarihinden bu yana her hafta sonu gösteriler yapıyor. Polisin eylemcileri hem yıldırmak hem de tahrik ederek kamuoyuna kötü göstermek için şiddet kullanması sokaklarda ve ara sokaklarda ses bombalarının patlamasına, araçların ve çöp bidonlarını yakılmasına ve işyerlerinin zarar görmesine sebep olmuştu. Geçtiğimiz Cumartesi günü Paris’teki gösteride polisin attığı plastik mermi Sarı Yelekliler’in sözcülerinden Jerome Rodrigues’in gözüne isabet etmiş ve bir gözünü sakatlamıştı

Muhalefet, hükümetin kararlarını gösteri ve ifade özgürlüğünü ihlal edeceğini ileri sürüyor. Baskı yasalarının kesinleşmesine önümüzdeki hafta içinde karar verilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.