Fransa’da Protesto: Kahrolsun Faşizm!

0
1625

odakParis1

ANKARA KATLİAMI PARİS’TE PROTESTO EDİLDİ

10 Ekim’de Ankara’da düzenlenen barış mitingi için toplanan kitleye karşı gerçekleştirilen katliam haberini alan Türkiyeli, Kürdistanlı devrimci ve demokrat çevreler aynı gün öğle saatlerinde Rebuplique Meydanı’nda toplanarak katliami protesto ettiler. Fransız sol partileri de eyleme destek verdiler. Eyleme yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi, Fransız Komünist Partisi, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği, Kürt Kadın Hareketi, ACTİT, ESP, FUAF, ATİK, FEDA, Pazarcık Elbistan Halk Evi, SYKP, DİDF, Alınteri, Kızılbayrak, SKB, ADHK-Paris, Odak, Bloc Rouge ve daha birçok kurum eylemin çağrısını yaptılar.

Katliamın lanetlendiği konuşmaların ardından yaklaşık bir kilometrelik mesafe boyunca süren yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün bitiminde eylem sona erdi. Yürüyüş boyunca sıklıkla ”Katil Erdoğan”, ”Katil AKP”, ”Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı. Pazar günü gerçekleştirilecek yürüyüşe daha kitlesel bir katılım çağrısı yapıldı.

Paris’teki ikinci günkü miting daha kitlesel bir katılımla gerçekleştirildi. Aynı kurumların çağrsı ile yine Republique Meydanı’nda yaklaşık on bin kişi toplandı. Toplanma yerinde Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent da bir konuşma yaptı. Laurent, konuşmasında yaşanan katliamın Erdoğan ve AKP’nin politikalarının ürünü olduğunu belirtirken, yakın zamanda Diyarbakır ve Suruç’ta yaşanan saldırılarla, bu saldırının bağı olduğuna işaret etti. Laurent, Fransa’daki ve Avrupa’daki iktidarların Erdoğan’dan desteklerini çekmeleri gerektiğini belirtti.

Kurumların kendi bayrak ve flamaları ile Chatlet Meydanı’na kadar yapılan yürüyüş boyunca Türkçe, Kürtçe ve Fransızca sloganlar atıldı. ” Katil Erdoğan”, ”Faşizme Karşı Omuz Omuza”, ”Yaşasın Halkların Kardeşliği”, ”Katil Devlet Hesap Verecek” sloganları sıklıkla atıldı. Chatlet Meydanı’a varıldığında konuşmalarla eyleme devam edildi. HDP Fransa, CDK-F, Kürt Kadın Hareketi, MLKP, SKB, ODAK, DİDF, Komünist Parti, Partizan adına yapılan konuşmalarda katliam lanetlendi.

KAHROLSUN FAŞİZM YAŞASIN MÜCADELEMİZ!

ODAK / PARİS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.