Fransa’da soldan “Halk Cephesi” çağrısı: Yerel seçimlerde aşırı sağa karşı ortak aday çıkarma kararı alındı

0
91

Fransa’da solcu ve çevreci gruplar, Avrupa Parlamentosu seçimlerini birinci sırada bitiren aşırı sağa karşı birleşerek “Halk Cephesi” çağrısı yaptı. Yan yana gelen gruplar erken yerel seçimlerde ittifak yapma ve ortak aday çıkarma kararı aldı.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi, Fransa Komünist Partisi (PCF), Sosyalist Parti (PS) ve çevreci parti Yeşiller’den (EELV) yapılan ortak yazılı açıklamada, AP seçimlerinin ve Meclis’in feshedilmesinin ardından söz konusu partilerin ülkenin içinde bulunduğu tarihi durumla mücadele etmek için bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada, ülkedeki sol güçleri, sendikaları, dernekleri ve yurttaşları kapsayacak bir “Halk Cephesi” oluşturma çağrısında bulunuldu.

Oluşturulan ittifakın, yerel seçimlerin ilk turundan itibaren tüm seçim bölgelerinde tek bir adayı destekleyeceği de eklendi.

Açıklamada, “Hedefimiz, demokratik, çevreci, sosyal ve barışla ilgili acili durumlara çözüm üretmek için yönetmek” ifadesine yer verilirken, ülkedeki mevcut duruma karşı düzenlenen gösterilere katılım çağrısı yapıldı.

“Halk Cephesi”ne katılmak isteyen solcu Nesiller Hareketi, çevreci Halk Meydanı’nın yanı sıra Cumhuriyetçi ve Sosyalist Sol partileri de ortak açıklamayı imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.