Fransız Komünist Partisi: Erdoğan’ın Organize Ettiği Gazeteci Avına Son Verilsin

0
1607

Hamza Yalçın’ın İspanya’da Türkiye ile ortak yürütülen komplo sonucu gözaltına alınıp tutuklanması sonucu, Türkiye ve dünyadan bir çok protesto gerçekleşmiş; kınama mesajları yayınlanmıştı. Şimdi de Yalçın ile dayanışma amacıyla mesajlarını bizlere ileten Fransız Komünist Partisi’nden dostlarımızın gönderdikleri açıklamayı yayınlıyoruz: IMG_1437Hamza Yalçın için Özgürlük:

Erdoğan’ın organize ettiği gazeteci avına son verilsin

Odak dergisi editörü, gazeteci ve yazar Hamza Yalçın tutuklandı. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine uluslararası tutuklama kararı çıkarılan Yalçın, 3 Ağustos’tan beridir Barcelona’da tutuklu bulunmakta. Hamza Yalçın, Erdoğan’a hakaret etmekle suçlanıyor. 59 Yaşındaki Hamza Yalçın 1984 yılından bu yana İsveç’te sürgünde yaşıyor. Yazarlar Birliği üyesi olan Yalçın’ın yaşadığı İsveç’te vatandaşlığı da bulunmakta. Ankara rejimine yönelik eleştirel faaliyetlerinden dolayı, daha öncede ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Erdoğan, yıllarca ifade özgürlüğünün her biçimini bastırmaya çalıştı. Medyayı kapattı ve gazetecileri hapse attı. 176’dan fazla gazeteci cezaevinde hapis yatıyor. Haksız davalar ile Cumhuriyet çalışanları gibi ağır cezalarla yargılanıyorlar.
Erdoğan şu anda “terörizm” suçlaması bulunan vatandaşımız Loup Büro gibi Türkiye’deki basın muhabirlerine saldırıyor.

Diktatör Erdoğan, kendi ülkesindeki gazetecileri susturduğu gibi yurtdışındaki gazetecileri de susturmaya çalışıyor.

2017 yılında, Türkiye, ifade özgürlüğünü kabul eden 180 ülke içinden 155’inci sırada bulunuyor.

Hamza Yalçın’ın durumunda aciliyet var. Çünkü Türk yetkililer iadesi için resmi talepte bulundular.

Fransız Komünist Partisi, Hamza Yalçın’ın (#FreeHamzaYalcin) iadesini önlemek ve onun derhal serbest bırakılmasını elde etmek için seferberlik çağrısında bulunuyor. İspanyol yargısı, kendisini Erdoğan’ın başlattığı bu avın suç ortağı yapamaz ve temel insan haklarına saygı göstermelidir.

Aynı şekilde, Fransız Komünist Partisi, Loup Büro (#FreeLoupTurkey) serbest bırakılması için de harekete geçmiştir.

Ankara rejimi tarafından düzenlenen operasyonlar ile hapsedilmiş Türk gazeteciler ve tüm siyasi mahkumlar serbest bırakılmalıdır.

Fransız yetkilileri de Türkiye’den ifade özgürlüğü, demokrasi ve barış mücadelelerini desteklemek için Avrupa Birliği’nin üye ülkeleri ile uyumlu hareket etmesini talep ediyor.

Fransız Komünist Partisi, Paris

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.